هزینه وکیل برای اجرای مهریه چقدر است؟

هزینه وکیل برای اجرای مهریه چقدر است؟

7 فروردین 1401
  /  
منتشر شده در مقالات
،
خانواده
،

امروزه با گسترده شدن خدمات وکالت و سهل شدن امر ارتباطات، تنها با یک تلفن می‌توان از مشاوره یا خدمات وکلا بهره‌مند شد و یا حتی قرارداد وکالت منعقد کرد. بسیاری از مردم نیز ترجیح می‌دهند که امور پیچیده حقوقی خود را به اشخاص کاردان بسپارند تا از اتلاف وقت و هزینه‌ جلوگیری شود. پس اگر شما نیز تمایل دارید تا برای مطالبه مهریه اقدام به اخذ وکیل کنید، برای اطلاع از هزینه وکیل مهریه، ادامه این مطلب را بخوانید.

آیا برای گرفتن مهریه به وکیل نیاز داریم؟

بسیاری از افراد تصوری خام از دانش حقوق و امر وکالت دارند و فکر می‌کنند به صرف دانستن چند ماده و تبصره، می‌توانند تمام نیازهای حقوقی خود را رفع کنند و از هزینه‌های حقوقی مانند هزینه وکیل مهریه، خلاص شوند. اما این تصور خطاست. حقوق و امر دفاع، یک دانش است که نیاز به تخصص و مهارت دارد و کار هر کسی نیست. پس اگر کسی از ما سوال کند که آیا گرفتن وکیل برای مطالبه مهریه الزامی است؟ می‌گوییم خیر، اما اگر کسی سوال کند که آیا برای مطالبه مهریه به وکیل نیاز داریم، پاسخ ما حتما مثبت خواهد بود.

اما چرا می‌گوییم برای مطالبه مهریه به وکیل نیاز داریم؟‌

 1. شما به زوایای حقوقی پرونده خود اشراف ندارید، اما یک وکیل ماهر تمام این زوایا و مسائل را مد‌نظر قرار خواهد داد و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند.
 2. غالبا مطالبه مهریه در زمانی رخ می‌دهد که فرد دچار تنش روحی شدید ناشی از اختلافات خانوادگی است و این یعنی عدم توانایی در تصمیم و انتخاب درست. اینجاست که نقش یک وکیل متبحر بیشتر نمایان می‌شود.
 3. تسریع روند دادرسی در استفاده از وکیل بسیار متفاوت خواهد بود، زیرا افراد عادی به دلیل عدم آشنایی کامل با حقوق خود ممکن است دچار دوباره‌کاری یا از دست دادن فرصت شوند. برای مثال، شخص نا‌آشنا ممکن است دادخواست را به درستی تنظیم نکرده و بعد از هزینه و صرف وقت، دادخواست به راحتی در دادگاه رد شود و مجبور به ارائه مجدد دادخواست گردد.
 4. مطالبه مهریه گرچه در ظاهر امری ساده است، اما پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. مثلا مطالبه مهریه راه‌های گوناگونی دارد که انتخاب هر کدام از این راه‌ها، در هزینه و زمان رسیدن به اتمام کار، بسیار متفاوت خواهد بود. یک وکیل خبره می‌تواند تشخیص دهد که کدام راه در هر پرونده مناسب‌تر است.
 5. ایجاد آرامش برای فرد به دلیل عدم مواجهه با طرف دعوا و همچنین آسودگی خاطر از بابت رسیدگی سریع و صحیح پرونده.
 6. صرفه‌جویی در هزینه و وقت موکل.
 7. عدم نیاز به حضور زوجه در مراحل رسیدگی به پرونده.
 8. توقیف اموال زوج به جهت فرار نکردن او از پرداخت مهریه.
 9. گرفتن حکم جلب زوج در صورت نیاز و نپرداختن مهریه.

با این توضیحات روشن می‌شود که اخذ وکیل در مطالبه مهریه بهترین کار ممکن بوده که هزینه وکیل مهریه در برابر صرفه‌جویی زمان و هزینه موکل، مبلغی کاملا منطقی است.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

برای دریافت مهریه، علاوه بر هزینه وکیل مهریه، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. اجرا گذاشتن مهریه مانند هر تقاضای دیگری که از ادارات دولتی انجام می‌گیرد، مستلزم صرف هزینه بوده و این مبلغ به نحوه وصول مهریه مرتبط است. برای مطالبه مهریه یا باید از طریق اجرای ثبت اقدام کرد، یا از طریق دادگاه یا شورای حل اختلاف. البته باید دانست که نوع مهریه در هزینه‌ها تفاوتی نداشته و مهریه هرچه باشد، ابتدا به ریال تقویم شده و سپس هزینه اجرای آن محاسبه می‌شود.

هزینه وصول از طریق اجرای ثبت برای زن، یک بیستم ارزش مهریه یا مقداری از آن که مطالبه کرده خواهد بود. البته بعدا می‌تواند این هزینه را به همراه هزینه وکیل مهریه، از مرد مطالبه کند. همچنین هزینه‌های جانبی مانند فروش و آگهی و …، از مرد گرفته خواهد شد. اما مبلغ انواع هزینه دادرسی مهریه از طریق دادگاه، به شرح زیر است:

 • هزینه دادرسی در مرحله بدوی: تا مبلغ دویست میلیون ریال معادل دو و نیم درصد و مازاد بر آن، معادل سه و نیم درصد بهای خواسته یا محکوم‌به.
 • هزینه دادرسی در مرحله واخواهی و تجدیدنظر: معادل چهار و نیم درصد بهای خواسته یا محکوم‌به.
 • هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث: معادل پنج و نیم درصد محکوم‌به (صرفا درصورتی‌که مهریه، وجه نقد باشد.)

هزینه وکیل مهریه برای مشاوره

معمولا مشاوره حضوری یا تلفنی در مورد اغلب پرونده‌ها نرخی یکسان داشته و این امر تنها به تخصص، تجربه و مهارت وکیل موردنظر وابسته است. البته امروزه با گسترش شبکه اینترنت، بسیاری از خدمات از جمله مشاوره حقوقی در این بستر انجام می‌گیرد. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای حدود ۱۸۰ هزارتومان، برای ۴۵ دقیقه از خدمات وکلای خانواده مجرب ما در پلتفرم حقوقی ترازو بهره‌مند شوید.

تعرفه حق الوکاله مهریه

تعرفه‌ای که به‌صورت مصوب برای این امر در نظر گرفته شده، بسیار ناچیز است. به همین علت و به این دلیل که توافقات موکل و وکیل بر تعرفه ارجحیت دارد، معمولا هزینه مطالبه مهریه بر اساس توافق بین موکل با وکیل و بر اساس نوع پرونده و راه حل آن تعیین می‌شود. بنابراین نمی‌توان رقم مشخصی را برای آن عنوان کرد. بهترین کار این است که با وکلای مجرب ما در پلتفرم ترازو تماس بگیرید تا شما را در این مورد راهنمایی کنند.

سخن پایانی

مطالبه مهریه توسط زن دارای هزینه‌هایی مانند هزینه وکیل مهریه است که البته می‌تواند بعدا این هزینه‌ها را از مرد مطالبه کند. البته بهتر است انجام این امر را به وکلای خبره دادگستری سپرد، زیرا این امر کاملا تخصصی و دارای دشواری‌های خاص خود است. همچنین باید دانست که تعرفه حق الوکاله مهریه تابع توافق بین طرفین است که در قراردادی جداگانه نوشته می‌شود. توصیه ما به شما این است که اگر بدنبال اجرای مهریه خود هستید حتما از خدمات پلتفرم حقوقی ترازو استفاده کنید.

۱. هزینه وکالت مهریه چقدر است؟

این امر بستگی کاملا به وکیل و موکل و توافق بین ایشان مرتبط است.

۲. برای گرفتن مهریه چقدر باید هزینه کرد؟

بسته به نوع اجرای مهریه، هزینه وکیل، هزینه اجرا از طریق ثبت به میزان یک بیستم مهریه و یا هزینه دادخواست مطالبه مهریه را باید پرداخت کنید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *