اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

آبان 23, 1399
  /  
منتشر شده در مقالات
،
اسناد تجاری
،
مشاوره حقوقی با وکیل

اجرا گذاشتن سفته یا وصول سفته یکی از موارد متداول مراجعین به کارشناسان حقوقی است. همانطور که می‌دانید به سندی تجاری که به وسیله‌ آن فرد تعهد می‌کند مبلغی مشخص را عندالمطالبه یا در زمانی معیّن به شخصی دیگر بپردازد، سفته می‌گویند. در مبادلات تجاری بازار به دلیل پرکاربرد بودن اسنادی مانند چک و سفته، عدم پرداخت مبلغ سفته در زمان معین یکی از اتفاقات پرتکرار است. بنابراین کسانی که از سفته استفاده می‌کنند، باید حتما از نحوه‌ اجرا گذاشتن سفته و وصول آن اطلاع داشته باشند.

نحوه وصول سفته؛ سریعترین راه وصول سفته چیست؟

به مطالبه‌ قانونی وجه سفته، واخواست یا اجرا گذاشتن سفته می‌گویند که به گواهی عدم پرداخت چک نیز شباهت دارد. با این کار دارنده نشان می‌‌دهد که با وصول سفته می‌خواهد از طریق قانونی وجه خود را از صادرکننده و ضامن‌های او طلب کند، زیرا به محض صدور واخواست در مراجع قانونی، ابلاغیه‌ای هم برای متعهدان ارسال می‌شود.

مسئولیت ظهرنویس یا پشت‌نویس

باید بدانید که اگر متعهدان سفته بیش از یک نفر باشند، یعنی یک یا چند نفر پشت سفته را امضا کرده باشند، در مقابل پرداخت وجه آن مسئولیت تضامنی خواهند داشت. طبق ماده ۲۸۶ قانون تجارت، دارنده برات تنها تا یک سال از تاریخ اعتراض به عدم تادیه می‌تواند به ظهرنویسان برات مراجعه کند. اگر چه به موجب رای وحدت رویه شماره ۵۹۷ مورخ ۱۲/۰۲/۱۳۷۴، «ظهرنویس» در این ماده به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که به عنوان ضامن برات را امضا کرده نیست. بنابراین با توجه به هدف اصلی از ضمانت، هیچ محدودیتی برای مراجعه به ضامن‌های برات جهت تادیه مبلغ وجود ندارد.

اگر دارنده بخواهد بر علیه صادرکننده و ضامن با هم واخواست تهیه کند، باید در برگه‌ واخواست و در قسمت خوانده، هم نام صادرکننده و هم نام ضامن را درج کند. در قسمت شرح خواسته نیز می‌تواند تقاضای محکومیت هر دو را به ثبت برساند.

نحوه‌ تنظیم سفته

بر اساس ماده‌ ۳۰۸ قانون تجارت، علاوه بر مهر و امضا در سفته، باید تاریخ نیز درج شده باشد و هم‌چنین مبلغ موردتعهد باید در آن ذکر شود. علاوه بر این در سفته قسمتی برای نام و نام خانوادگی و نشانی محل سکونت صادرکننده دارد که نوشتن آنها ضروری است.

اگر می‌خواهید این سند برای شخص خاصی قابل وصول باشد، باید حتما نام و مشخصات او را در قسمت گیرنده درج کنید. البته سفته را می‌توان در وجه حامل نیز نوشت که در این صورت کسی که آن را در دست دارد، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند.

اجرا گذاشتن سفته تاریخ گذشته

اگر در مهلت قانونی یعنی ده روز پس از تاریخ تعهد، برای اجرا گذاشتن سفته اقدام نشود، این سند تجاری مزایای حقوقی خود را برای مطالبه در مراجع قانونی از دست خواهد داد، یعنی دیگر به عنوان یک سند عادی تلقی می‌شود.

در این شرایط برای این که شخص بتواند طلب خود را وصول کند، می‌تواند آن را همراه ارائه دادخواست به دادگاه و به عنوان مدرک طلب، به پرونده ضمیمه کند. به عبارتی بدون واخواست هم می‌توانید سفته را وصول کنید ولی فقط به عنوان یک رسید معمولی به محکمه ارائه می‌شود.

مدت اعتبار سفته تاریخ دار

همانطور که گفته شد، ظرف مدت ده روز از تاریخ سررسید سفته، باید نسبت به واخواست آن اقدام کرد تا سفته سند تجاری محسوب شود. بعد از واخواست، مدت یک سال از تاریخ واخواست فرصت دارید تا علیه صادرکننده و ظهرنویسان اقدام کنید. بعد از گذشت این یک سال، دیگر امکان اقدام علیه ظهرنویسان وجود نداشته و تنها علیه صادرکننده می‌توان اقدام به شکایت نمود.

هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته

وقتی می‌خواهید به عنوان یک سند تجاری و از طریق حقوقی برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید، طبیعتا باید مبلغی را برای انجام عملیات حقوقی به مراجع قانونی بپردازید. مقدار این مبلغ کاملا بستگی به مبلغ سفته خواهد داشت. قسمتی از این هزینه برای صدور واخواست و بخشی نیز مربوط به ارائه‌ دادخواست است.

به عنوان مثال برای مبلغ ۵۰ میلیون تومان، باید دو درصد از آن را به عنوان هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته و سه درصد برای تنظیم دادخواست بپردازید. البته اگر استطاعت پرداخت نداشته باشید، می‌توانید تقاضای اعسار از پرداخت را در دادگاه ثبت کنید. گفتنی است اگر مبلغ سند تا ۲۰ میلیون تومان باشد، رسیدگی به آن به عهده‌ شورای حل اختلاف است و اگر بیشتر باشد، این امر در صلاحیت دادگاه است.

اجرا گذاشتن سفته بدون تاریخ

اگر در قسمت تاریخ سند زمان دقیق معیّن نشود، معمولا برای اجرا گذاشتن سفته به یکی از روش‌های زیر عمل می‌شود که هر کدام شرایط وصول خودش را خواهد داشت:

  1. ممکن است در قسمت تاریخ بنویسند: به محض رؤیت یا عندالمطالبه، که در این صورت هر زمان که دارنده آن را برای وصول نزد صادرکننده ببرد، باید وجه مندرج در آن به فرد دارنده پرداخت شود.
  2. اگر زمان پس از رؤیت تعیین شود، مثلا در قسمت تاریخ بنویسند که پانزده روز پس از رؤیت، صادرکننده مکلف است ظرف این مدت مبلغ را بپردازد.
  3. گاهی هم در قسمت تاریخ، زمانی به نسبت تاریخ صدور آن درج می‌شود که در همان موعد صادرکننده مکلّف به پرداخت وجه خواهد بود.

امّا اگر سفته بدون تاریخ و هیچ نوشته‌ای صادر شود، دارنده می‌تواند آن را هر زمان که بخواهد پس از درج تاریخ، برای صدور واخواست و مطالبه نزد مراجع قانون ببرد.

حکم جلب سفته چقدر طول میکشد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته حدود ۷۰ روز زمان طول می کشد که در صورت عدم پرداخت پس از این مدت، شاکی می تواند حکم جلب صادرکننده سفته را بگیرد.

مراحل شکایت سفته

پیش از این اشاره شد که حداکثر ده روز پس از تاریخ سررسید، باید برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید. در غیر این صورت سفته به عنوان سند عادی محسوب شده و قابلیت پیگرد حقوقی نخواهد داشت.

برای اجرا گذاشتن سفته ابتدا باید به اداره‌ واخواست دادگستری مراجعه کنید و پس از صدور آن علیه صادرکننده، دادخواست حقوقی تنظیم کنید. پس از این کار، برای صادرکننده ابلاغیه و سپس احضاریه فرستاده می‌شود تا او را از طریق قانونی ملزم به پرداخت وجه کنند. البته طی مراحل دادرسی می‌توانید تقاضای توقیف اموال نیز برای گرفتن طلب خود داشته باشید.

قابلیت انتقال سفته

طبق مقرراتی که برای این سند تجاری در نظر گرفته شده است، دارنده می‌تواند آن را به فرد دیگری نیز انتقال دهد. عبارتی با عنوان «حواله کرد» روی سفته موجود است که به فرد اجازه می‌دهد آن را به شخص دیگری حواله کند.

نحوه به اجرا گذاشتن سفته ضمانت

سفته ضمانت، سفته‌ای است که فرد برای تضمین حسن انجام کار به کارفرما می‌دهد. در این نوع از سفته، به جای تاریخ سررسید، عبارت «ضمانت بابت حسن انجام کار» درج خواهد شد. برخلاف سفته‌های دیگر، این نوع از سفته باید در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین امکان اجرا از طریق ثبت برای آن وجود ندارد. کارفرما باید عدم انجام کار و یا ورود ضرر را در دادگاه اثبات کرده و پس از آن اقدام به وصول سفته کند.

آیا مبلغ سفته قسط بندی می‌شود؟

پس از تشکیل جلسه‌ دادرسی در شورای حل اختلاف یا دادگاه که بستگی به مبلغ سفته دارد، صادرکننده می‌تواند تقاضای اعسار داشته باشد. یعنی ادعا کند که قدرت پرداخت مبلغ را به صورت یک جا ندارد و برای این کار شهادت شاهدان معتبر الزامی است.

وقتی دادگاه تقاضای صادرکننده را پذیرفت، می‌توانند بسته به درآمد فرد و به صورت توافقی، مبلغی را برای پرداخت ماهیانه تعیین کنند و دارنده نیز حق دارد برای قسط بندی کردن ضامن طلب کند که این امور با توافق حاصل می‌شود.

آیا سفته زندان دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، امکان پیگیری سفته به صورت کیفری وجود ندارد. پس در قانون، مجازات حبس برای صادرکننده تعریف نشده است. امّا پس از ارائه‌ دادخواست و تشکیل جلسه دادرسی، اگر شخص نتواند مبلغ بدهی خود را پرداخت کند، ممکن است قرار بازداشت برای او صادر شود.

البته شخص می‌تواند با تقاضای اعسار از بازداشت رها شده و به صورت اقساطی بدهی خود را تسویه کند که اگر در این مورد هم به تعهد خود عمل نکند، دادگاه می‌تواند قرار بازداشت را صادر کند تا صادرکننده مبلغ را بپردازد.

سخن پایانی

اسناد تجاری از گذشته تا امروز نقش مهمی در مبادلات تجاری داشته‌اند، به همین دلیل اطلاع از مقررات و قوانین مربوط به آنها ضروری است. اکنون که از مقررات مربوط به اجرا گذاشتن سفته، مدت زمان و هزینه آن و نحوه وصول و مراحل وصول سفته مطلع شدید، باید بدانید که طی کردن مراحل حقوقی برای وصول آن نیاز به تجربه و آگاهی کامل از مواد قانونی خواهد داشت. البته در صورت مراجعه به پلتفرم حقوقی ترازو دیگر نگران این موضوع نخواهید بود.

سوالات متداول

۱. آیا سفته حکم جلب و زندان دارد؟

سفته مانند چک حکم جلب ندارد و حقوقی است، ولی در صورت محکومیت به پرداخت مبلغ سفته و نپرداخت آن، می‌توان حکم جلب گرفت.

۲. شکایت و حکم جلب سفته چقدر زمان میبرد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته، حدود ۷۰ روز زمان طول می‌برد که جزئیات آن را به طور کامل در این بخش بیان کرده‌ایم.

۳. چگونه سفته را به اجرا بگذاریم؟

از طریق اداره واخواست دادگستری، ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سررسید باید اقدام کرده و سپس دادخواست داد.

۴. آیا سفته شاهد میخواهد؟

خیر. امضای متعهد به تنهایی سبب ایجاد مسئولیت برای او می‌گردد.

۴/۵ - (۹۴ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹۱ دیدگاه ثبت شده
امیر خرداد 7, 1402
پاسخ

با سلام…ضامن شخصی شدم برای وام ازدواج که بره وام ازدواج بگیره.بعد ایشون به من یک سفته دادند و امضا کردن و اثر انگشت زدن،تاریخ نزدند.این سفته های جدید هم مثل چک صیادی باید ثبت بشن؟؟بعد تاریخ نزدع مشکلی ندارع؟بعد داخل سفته نوشته بابت وام ازدواج (ضمانت)…مشکلی پیش نمیاد ؟؟

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 9, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
خیر سفته مثل چک ثبت نمیشه و مشکلی نیست.

حسين طحان خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام
این ۴،۵ درصد برای دولت رو اولش باید بدیم یا نه ؟!

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 9, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
سوالتون رو کامل تر مطرح کنید.

یوسف خرداد 5, 1402
پاسخ

سلام
شخصی با نام و شماره ملی جعلی سفته ای را امضا می‌کند و اثر انگشت می‌زند، پس از دوسال بالاخره توانستم تا هویت اصلی را پیدا کنم .
شکایت کردم و ایشان تحد هیچ عنوان به دادگاه مراجعه نکرد و دادگاه اول و دادگاه دوم منع تعقیب تحد عنوان نداشتن ادله کافی صادر کردند .
آیا میتوانم مجدد از طریق حقوقی با اشاره شماره پرونده قبلی اقدام کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید که چگونه شکایتم را مطرح کنم
سپاس

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

موسی خرداد 5, 1402
پاسخ

با سلام عرض ادب خدمت شما بزرگوار
بنده حدود یکسال قبل ۵۰ عدد جک سقفی برای کار در داخل ساختمان از شخصی برای دو روز اجاره کردیم و در قبال ضمانت بنده ی سفته به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به عنوان ضمانت به صاحب اصلی جک دادیم و درون سفته این نوشته بابت ضمانت جک سقفی قید کردم و امضا کردم
بعد از دو روز جک هارو پس دادیم ولی صاحب جک اعلام کرد که ۳ تا از جک ها کم هست و از پس دادن سفته به ما خودداری کرد و الان بعد از حدود یکسال با تماس تلفنی گفته که روی سفته اقدام کرده و شکایت کرده
میخواستم بدونم که با این شکایتی که از بنده کرده این سفته چقدر قدرت اجرایی داره .
ممنونتون میشم اگه پاسخگو باشید
ممنون و تشکر از لطف شما…

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اگه ثابت بشه بابت ضمانت بوده قابل مطالبه نیست.

لحمد خرداد 2, 1402
پاسخ

سلام من در یک رستوران کار میکردم ۱۵۰ ملیون سفته دادم و پشت اون هم نوشتم جهت ضمانت کار بعد از چن وقت ک بیرون رفتم یه نامه هم نوشتمک
کمن کل حقوقمو دریافت کردم ولی قرا. بود برام همون ماه واریز کنن ک انجام ندادن من صدای ضبط شده اش را دارم میخواستم ببینم اگر به هر بهانه ای سفته ام را اجرا بزاره چی میشه

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 9, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
باید در مقام دفاع به ضمانتی بودن اشاره کنید تا از پرداخت جه سفته قبول بشید.

حشمت اردیبهشت 27, 1402
پاسخ

سلام.هفت سال یه شرکت کارگری می کردم بعداز اونجا اومدم بیر ون بعد دوسال رفتم دوباره شروع به کار کردم ودرخواست ۱۵میلیون وام کردم ودر عوض وام ۳۰میلیون سفته از من گرفت ودونفر از همکارهام پشت سفته روامضا کردن ویه ماه کار کردم اماصاحب کار انکار میکنه ومی گه هیچ کاری برای من انجام ندادی و چون تازه رفته بودم هیچ قراردادی ننوشتیم اما دوربین و کارگرهای شرکت شاهدن اما به دلایلی نتونستم ادامه بدم وامدم بیرون وسفته رو به اسم شرکت نوشتم ایا دو نفر ضامن می توانن سفته رو که به اسم شرکته بگیرن وپیگیری کنن یا نه؟لطف کنید راهنماییم کنید ممنون

کارشناس حقوقی ترازو اردیبهشت 28, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اظهارنامه ای برای شرکت ارسال کنید و ضمن اون تقاضای استرداد سفته ای که بابت ضمانت حسن انجام کار بوده رو مطالبه کنید.

سیدمصطفی برکت خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام و درود و خسته نباشید من طلبکار کسی بودم ۲۵تومن درعوض بهم سفته داده تاریخ سفته ها رسیده و درنبود من پشت سفته ها نوشته این سفته به عنوان امانت می باشد ایامن این سفته ها رو میتوانم اجرا بزارم

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
جون صراحتا امانت قید شده، در صورت مطالبه رفتار شما مصداق جرم خیانت در امانت خواهد بود.

مریم گرجی اردیبهشت 25, 1402
پاسخ

سلام من نماینده بیمه هستم حدود ۵ماه پیش برای یک نفر بیمه صادر کردم و در مقابل دو فقره سفته بابت ضمانت پرداخت وجه گرفتم و الان طرف مقابل وجه رو پرداخت نکرده میتونم از طریق سفته که دارم از ایشان شکایت کنم

کارشناس حقوقی ترازو اردیبهشت 28, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله وجه سفته قابل مطالبه هست.

سید محمد اردیبهشت 6, 1402
پاسخ

سلام وقتتون بخیر
خواهش میکنم به سوالم جواب دقیق بدید لطف میکنید.
پدر بنده حدود ۳۰ ساله پیش از یک نفر یه خونه میخره و قلنامه بنگاهی مینویسه و مبلغ خونه هم پرداخت میکنه و بابت مبلغ هم سفته با مشخصات کامل میگیره ولی وقتی بعد چند روز میره خونه رو تحویل بگیره میبینه خونه به کسی دیگه فروخته شده و سند زده شده،فروشنده هم متواری شده بوده و پدر منم دلش میسوزه و اقدامی نمیکنه که خونرو از ساکنین پس بگیره و.. الآن هم پدرم فوت کردن و تمام سفته ها و قلنامه به من رسیدن من میتونم از فروشنده شکایت کنم و سفته هارو اجرا بذارم و پول خونمون رو پس بگیرم ؟

کارشناس حقوقی ترازو اردیبهشت 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
امکان مطالبه برای شما وجود داره. از طریق لینک زیر با وکلای کا ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

بهروز اردیبهشت 6, 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر
ببخشید من از یک شخصی ماشین گرفتم ولی چون ماشین خراب بود پسش دادم و در مقابل سفته دو ماهه گرفتم
البته مبلغمون دویست میلیون بود و من سیصد میلیون سفته گرفتم که دویست تومن بدون تاریخ و صد تومن با تاریخ است الان هم پنج روزه وقتش گذشته چیکار باید بکنم که بتونم پولمو زود بگیرم؟؟ ممنون از راهنماییتون

کارشناس حقوقی ترازو اردیبهشت 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
حداکثر تا پنج روز دیگه سفته ها رو واخواست کنید و دعوای مطالبه وجه طرح کنید.

محمد اردیبهشت 4, 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر ی سوال داشتم من سفته گرفتم بدون تاریخ به مبلغ ۲۰ میلیارد الان چیطور میتونم روش اقدام کنمو اینکه برای اجرا گذاشتن سفته مدارک خاصی میخواد برای دادگاه ممنون میشم راهنماییم کنید؟

کارشناس حقوقی ترازو اردیبهشت 6, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
با قید تاریخ، سفته رو واخواست کنید سپس دعوای مطالبه وجه مطرح کنید.

سالار خرداد 6, 1402
پاسخ

سلام من بابت ضمانت یک فقر ه به تاریخ سر رسید بیست و چهارم اسفند یک هزار و چهارصد ویک گرفتم پشت سفته نوشته بابت ضمانت بانکی
الان به مدت یکسال اقساط و پرداخت نکرده میتونم سفته رو به اجرا بزارم

کارشناس حقوقی ترازو خرداد 9, 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله.