تقسیم ارث بین دختر و پسر و قوانین ارث فرزندان

تقسیم ارث بین دختر و پسر و قوانین ارث فرزندان

1 آبان 1399
  /  
منتشر شده در ارث
،
مقالات
،

نحوه تقسیم ارث بین فرزندان دختر و پسر متوفی از جمله موارد مهم در تقسیم ارث یا ماترکی است که از متوفی بر جا می‌ماند و در نظام حقوقی ایران احکام و قوانین خاصی دارد.

حتما تا به حال در مورد قانون تقسیم ارث بین فرزندان دختر و پسر چیزهایی شنیده‌­اید و می­‌دانید که پسران دو برابر دختران ارث می‌برند، اما شاید از استثنائات آن خبر نداشته باشید. گاهی برخی افراد از وکلا می‌پرسند که آیا سهم‌الارث پسر و دختر مساوی شده است؟ در ادامه به بررسی قوانین تقسیم ارث بین فرزندان می‌پردازیم و به تمامی این ابهامات پاسخ می‌دهیم.

قانون جدید تقسیم ارث بین فرزندان در سال ۱۴۰۱

طبق ماده ۸۶۱ قانون مدنی، موجب ارث دو امر است: نسب و سبب. خویشاوندان نسبی آنهایی هستند که رابطه­‌ی هم‌خونی با متوفی دارند و خویشاوندان سببی آن دسته از افرادی هستند که به سبب ازدواج، دارای رابطه‌­ی فامیلی با متوفی شده‌­اند.

به موجب رابطه­­‌ی نسبی، دختر از طبقه اول ارث می‌­باشد و سهم ارث دختر از پدر، بر طبقات بعدی مقدم است. یعنی در صورتی­‌که متوفی فرزندانی داشته باشد، خویشاوندان دیگرِ ایشان در طبقات دوم و سوم، ارث نمی‌برند.

تا اینجا متوجه شدیم که دختر متوفی از طبقه اول ارث است و نسبت به بقیه­­‌ی وراث مقدم‌­تر است. حال به بررسی حالت‌­های مختلف ارث دختر از والدین می‌­پردازیم.

اگر متوفی ابوین نداشته اما یک یا چند اولاد داشته باشد، ماترک به شکل زیر بین آنها تقسیم می­‌شود:

  • اگر فرزند یک نفر باشد خواه پسر یا دختر، تمام‌ ترکه به او می‌رسد.
  • اگر همه­‌ فرزندان دختر باشند، ماترک بین آنها به طور مساوی تقسیم می­‌شود.
  • اگر تعداد اولاد، متعدد بوده و بعضی دختر و بعضی پسر باشند، پسر دو برابر دختر ارث می‌برد.
  • اگر تنها وارثان متوفی مادر و پدر و یک دختر باشند، یک ششم ارث به پدر، یک ششم به مادر و سه ششم به دختر تعلق می­‌گیرد و باقی مانده که یک ششم است، تقسیم بر پنج می‌­شود. از این مقدار یک پنجم به پدر، یک پنجم به مادر و سه پنجم به دختر تعلق می­‌گیرد.
  • اگر تنها وارث متوفی مادر و پدرش با چند دختر باشند، یک ششم ترکه به پدر و یک ششم به مادر و بقیه که چهار ششم است، بین دختران به طور مساوی تقسیم خواهد شد.
  • اگر تنها وارث متوفی مادر، پدر، دختر و پسرش باشند، یک ششم ارث به پدر، یک ششم به مادر و بقیه (چهار ششم) بین دختران و پسران تقسیم می‌­شود. به طوری که به پسران دو برابر سهم‌الارث دختران برسد.

با توجه به این ماده متوجه می‌شویم که اگر وارث متوفی تنها یک دختر باشد و وراث دیگری از طبقه اول یا زوج و زوجه وجود نداشته باشد، دختر متوفی تمامی ارث را خواهد برد.

قانون جدید تساوی ارث دختر و پسر ۱۴۰۱

بسیار از ما سوال می‌شود که در قانون جدید آیا سهم دختر و پسر مساوی شده است یا خیر؟ باید بگوییم که هیچ قانون جدیدی در این باره تصویب نشده و کماکان به طور کلی سهم الارث پسر به اندازه دو برابر سهم دختر است.

نحوه تقسیم ارث پدر بین فرزندان دختر و پسر

در توضیح سهم پسر از تقسیم ارث، باید به این نکته توجه داشته باشید که چنانچه فرزندان، همه پسر یا همه دختر باشند، سهمشان مساوی است. بنابراین قانون برابری ارث دختر و پسر، تنها در همین مورد امکان­‌پذیر است در غیر این صورت، سهم پسر دو برابر سهم دختر است. در واقع بعد از پرداخت دیون و وصایای متوفی، چنانچه مالی باقی بماند، پسر دو برابر دختر ارث می‌­برد.

سهم الارث دختر و پسر از مادر

مدتی است که این سوال به یکی از پرسش‌­های متداول تبدیل شده و بسیاری از افراد می­‌خواهند بدانند که طبق قانون جدید سهم الارث دختران و پسران از مادر متوفیِ خود چه مقدار خواهد بود. جالب است بدانید که در تقسیم سهم الارث بین پدر و مادر تفاوتی وجود ندارد. یعنی در هر صورت سهم پسران دو برابر سهم دختران است. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله ارث از مادر مراجعه کنید.

 استثناء در سهم الارث دختران

در مطالبی که برایتان عنوان کردیم، حالات مختلف قواعد تقسیم ارث در صورت وجود دختر و پسر را برای متوفی بررسی کردیم. اکنون به یکی از استثنائات طبقه اول می‌­پردازیم.

بر مبنای ماده ۹۱۰ قانون مدنی، هرگاه میت اولاد داشته باشد، حتی یک نفر، اولادِ اولاد او (نوه) ارث نمی‌برند. یعنی اگر متوفی، دختر یا دخترانی داشته باشد، نوه‌­ها و یا نتیجه­‌های او ارث نخواهند برد.

ماده ۹۱۱ قانون مدنی می‌گوید: هر گاه میت اولادِ بلا­واسطه نداشته باشد، اولادِ اولاد او قائم‌ مقام اولاد بوده و بدین طریق جزو وراث طبقه­‌ی اول محسوب شده و با هر یک از ابوین که زنده باشد ارث‌ می‌­برد. تقسیم ارث بین اولاد بر حسب نسل به عمل می­آید. یعنی هر نسل حصه‌­ی کسی را می­‌برد که توسط او به میت می‌­رسد. بنابراین اولاد پسر دو برابر اولاد دختر ارث می‌­برند.

این ماده همچنین بیان می‌کند که اگر هیچکدام از فرزندان میت در قید حیات نباشند، نوه‌ها ارث پدر یا مادر خود را می‌برند. به این معنا که اگر دختر متوفی در هنگام فوت والدین خود در قید حیات نباشد اما فرزندانی داشته باشد، آنها سهم الارث مادر خود را بر مبنای قواعد بالا به ارث می‌­برند.

برابر کردن سهم دختر و پسر با استفاده از وصیت

شاید تا به حال عبارت قانون برابری ارث دختر و پسر را شنیده باشید و بخواهید اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید. اگر تعداد پسران، کمتر از نصف تعداد دخترها باشند مثلاً دو پسر و پنج دختر، وصیت زیاده بر ثلث می‌شود و می‌توان سهم الارث را به صورت مساوی بین آنها تقسیم کرد.

اگر وارث، مازاد بر ثلث را تنفیذ کنند، مثل حالت اول سهم پسران و دختران برابر خواهد شد و اگر تنفیذ نکنند، وصیت تا ثلث معتبر خواهد بود. نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد این است که سهم دختران تا جایی که ممکن است به سهم پسران نزدیک خواهد شد.

تقسیم زمین کشاورزی بین دختر و پسر

طبق آنچه که در قانون آمده، تمامی وراث در تمامی زمین‌های موروث به نسبت دو سهم پسر و یک سهم دختر شریک هستند. در کل، زمین کشاورزی هر مقدار که باشد، مابین فرزندان به نسبت سهم‌الارثشان که دختران نصف پسران می‌باشد، ارث می‌برند.

همچنین دختران می‌توانند اجرت‌المثل سال‌های تصرف و منافع حاصل از آن را از پسران مطالبه کنند. در مورد حفر چاه هم این مسئله را بهتر است  بدانیم که حفر چاه جدید بر مالکیت نیست. اگر چاه حفر شده، صرفاً متعلق به زمین کشاورزی مورد نظر باشد، می‌توانند هزینه حفر را به نسبت قدرالسهم وراث مطالبه کنند. ولی چنانچه به آن زمین کشاورزی مربوط نباشد، چاه، متعلق به حفرکنندگان آن است. همچنین اگر تقسیم نامه بین وراث وجود نداشته باشد، آنها می‌توانند دادخواست تقسیم ترکه بدهند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد سهم الارث دختر و پسر، تقسیم ارث بین دختر و پسر و ارث فرزندان اطلاعاتی را در اختیار شما گذاشتیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. برای اطلاعات بیشتر می­‌توانید با مشاوران حقوقی پلتفرم ترازو ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

اگر متوفی تنها یک دختر داشته باشد و غیر از او وارث دیگری نباشد نحوه تقسیم ارث چگونه خواهد بود؟

در این صورت دختر متوفی تمامی اموال ماترک را به ارث خواهد برد.

اگر متوفی چند دختر داشته و وارث دیگری نداشته باشد، ماترک او چگونه تقسیم خواهد شد؟

در این حالت تمام اموال به جامانده بین دختران به صورت مساوی تقسیم می­‌شود.

در صورت وجود فرزندان دختر و پسر تقسیم ارثیه چگونه خواهد بود؟

در این صورت فرزندان پسر دو برابر فرزندان دختر ارث می­‌برند.

آیا سهم الارث پسر و دختر مساوی شده است؟

خیر. هنوز هم سهم دختر نصف پسر است.

ارث پدر بین فرزندان دختر و پسر چگونه تقسیم میشود؟

ارث پسر دو برابر ارث دختر است.

۴.۱/۵ - (۱۰۴ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷۲ دیدگاه ثبت شده
فاطمه روستایی 25 فروردین 1402
پاسخ

سلام من پدرم فوت شده دخترم هستم و یک برادر هم دارم و مادرم هم قید حیات است و مادر پدرم هم قید حیات است و پدرم یک خونه دو طبقه و یک ماشین دارد وطبقه دوم هم برادرم خریده میخواستم بپرسم تقسیم الارث چگونه خواهد بود

کارشناس حقوقی ترازو 4 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرارکنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

مرسل 14 فروردین 1402
پاسخ

پدرم وفات کرده که از آن هفت دختر و سه پسر و زوجه اش و یک خواهر عروسی نکرده به جاه مانده سهم میراث آن از چند گرفته شده و چقه میباشد

کارشناس حقوقی ترازو 16 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
خواهر متوفی ارث نمیبره.
اگه اموال متوفی رو به۱۰۴سهم تقسیم کنیم سهم هر یک از وراث از ۱۰۴سهم به این ترتیبه: سهم زوجه۱۳سهم، هردختر۷سهم، هرپسر۱۴سهم

اهورا 29 بهمن 1401
پاسخ

سلام. تقسیم نامه بین خواهر برادرا به صورت دستی تنظیم شده ولی هیچ سهمی دراین تقسیم نامه به مادرشان نداده اند. نه اسمی از مادرشان برده شده نه امضایی . ایا میتوان تقسیم نامه را باطل کرد

کارشناس حقوقی ترازو 3 اسفند 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله. از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

حسین 13 فروردین 1402
پاسخ

باسلام.اگر پدر که از زن اول یه پسر ۱۴ ساله داشته باشد که که بعد پدر بعد طلاق زن دیگر بگیرد ان زن و بچه اش از ارث چه قدر میبرد و بچه اول که برگتر است و پسر است چقد میبرد؟

کارشناس حقوقی ترازو 16 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
همسر دوم در صورت دائم بودن نکاح(نه موقت) ودر صورت نداشتن فرزند از پدر شما یک چهارم و در صورت داشتن فرزندیک هشتم ارث میبره. اگه بچه زن اول، حاصل ازدواج با هر شخصی غیر از پدر شما باشه، ارث نمیبره.

مریم 29 بهمن 1401
پاسخ

سلام وقت بخیر .ارثی که از خاله برسه آیا دو به یک بین فرزندان خواهر تقسیم میشه یا مساوی ؟

کارشناس حقوقی ترازو 19 مرداد 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر. ‌در این تقسیم اگر اولاد از یک پدرومادر یا فقط پدر یکی باشند ذکور دو برابر اناث می‌برند و اگر از کلاله امی‌ باشند، ارث به صورت مساوی بین آنها تقسیم می‌شود.

الناز راوند 8 بهمن 1401
پاسخ

سلام . همسر من دو سهم ارث برده الان در هزینه ها و بدهی ها خواهر هایش می گن باید دو سهم پرداخت کند؟ آیا درست است
یعنی هزینه های فروش خانه ی مادر و همینطور بدهی های مادر را همسر من دو سهم باید بدهد؟!

کارشناس حقوقی ترازو 11 بهمن 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بعد از فوت ابتدا باید بدهی های متوفی پرداخت بشه و از اموال کسر بشه. هر چقد باقی موند به نسبت سهم الارث به هر یک از وراث میرسه.

بهنام 8 بهمن 1401
پاسخ

سلام وقت بخیر ۱۰۰۰۰ متر مربع زمین است که بین من که پسرم و دو خواهر به نسبت دو به یک قراره تقسیم بشه ، میخوام بدونم چند هزار متر به من میرسه چند هزار متر به دو خواهرم ممنون میشم پاسخ منو بدین.

کارشناس حقوقی ترازو 11 بهمن 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
۵۰۰۰متر به شما میرسه. هر یک از خواهران۲۵۰۰متر

Z.s 20 دی 1401
پاسخ

سلام وقت بخیر مادر من تک دختر است و چهار برادر دارد ارث بین آنان چگونه تقسیم میشود آیا تک دختر در ارث گرفتن به عنوان یک پسر حساب میشود. با سپاس

کارشناس حقوقی ترازو 23 دی 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
سهم هر پسر دوبرابر دختر خواهد بود.

امیر 22 آذر 1402
پاسخ

ما پدرمان فوت شده و وصیت نامه نداشته ما دو برادریم و سه خواهر و یکی از خواهرمان مریض هست و مشکل روانی داره ایا سهم او با یک پسر برابر هست

مصطفی عبداللهی 15 فروردین 1403
پاسخ

سهم پسران دو به یک خواهد بود.

رحیم سلیمی 23 آذر 1401
پاسخ

سلام پدر بزرگم در وثیعت نامه خود به دخترش ۲۰سال پیش ۲۵۰۰۰تومان وجه نوشته بود که بعد از مرگش به دخترش توسط پسرش پرداخت شود حال با گذشت زمان هم پدر بزرگ و هم پسر و دخترش فوت کرده اند واکنون فرزندان وارث وثیعت نامه را قبول نمیکنند ایا قانونی هست؟؟؟

کارشناس حقوقی ترازو 23 آذر 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اگه از محل اموال خودشون وصیت کردن و۲۵۰۰۰تومان در آن زمان بیش از یک سوم اموال ایشون نبوده، وصیت صحیحه.

لادن کیانی 20 آذر 1401
پاسخ

سلام وقتتون بخیر ، من بعد از فوت پدرم حق حقوق زن پدرم را تمام و کمال پرداخت کردم و دو تا از خواهرانم، حالا بقیه خواهر و برادران میخواند ارث را تفکیک کنند، من هم خارج از کشور زندگی میکنم، ب من میگن دختری که خارج از کشور زندگی کن حق مالکیت زمین ندارد فقط پول بهش میرسه، واقعا صحت دارد، لطفا راهنمایی کنید

کارشناس حقوقی ترازو 23 آذر 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اگه دختر تابعیت ایرانی داشته باشه به نسبت سهم الارث مالک زمین خواهد شد. اگه تابعیت ایرانی نداشته باشه بازهم مالک زمین خواهد شد اما طبق قانونی خاص باید در معین زمین رو بفروشه. برای اطلاع بیشتر پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

اسماعیل 11 آذر 1401
پاسخ

سلام،اگرپسرودخترفبل ازمرگ پدربنویسندکه ارث پدری رانمی خواهندواثرانگشت بزنندبعدازمرگ پدرمیتوانندادعای ارث کنند؟

کارشناس حقوقی ترازو 12 آذر 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله میتونن مطالبه کنند. به طور کلی نمیتوان کسی را از ارث محروم کرد.