عیدی کارگران و کارمندان برای عید ۱۴۰۳

عیدی کارگران و کارمندان برای عید ۱۴۰۳

13 بهمن 1402
  /  
منتشر شده در مقالات
،
کار و تامین اجتماعی
،

همیشه چند ماه مانده به عید نوروز و اتمام سال شمسی، سخن از عیدی کارگران و کارمندان داغ می‌شود. عید نوروز عیدی باستانی است که خانواده‌ها اقدام به خرید وسایل و لباس‌های نو کرده و به دید و بازدید می‌پردازند. به همین دلیل قانون‌گذار مبلغی را مازاد بر دستمزد برای کارگران و کارمندان به عنوان عیدی تعیین کرده است. این مبلغ بر عهده کارفرما و یا سازمان پرداخت‌کننده حقوق خواهد بود. البته نحوه محاسبه عیدی کارگران از کارمندان متفاوت است. در این مقاله قصد داریم نحوه محاسبه عیدی پایان سال را بیان کرده و میزان آن برای سال ‍۱۴۰۳ را مشخص کنیم.

نحوه محاسبه عیدی کارگران مشمول قانون کار

طبق قانون افرادی که مشمول قانون کار می‌شوند، مستحق دریافت عیدی خواهند بود که این عیدی باید توسط کارفرما پرداخت شود. کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختی عیدی کارگران نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

به عبارت دیگر کسی که حداقل یک سال در یک کارگاه مشمول قانون کار فعالیت داشته است، حداقل به اندازه دو ماه و حداکثر به اندازه ۳ ماه آخرین حقوقش مستحق عیدی خواهد بود. البته در کارگاه‌هایی که عرف کارگاه مبلغ بالاتری را در نظر بگیرد، این عرف معتبر خواهد بود. فرمول محاسبه عیدی کارگران به این نحو است:
آخرین حقوق پرداختی × ۲ = حداقل عیدی کارگران

در مورد کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه مشغول کار بوده‌اند، قانون عیدی متناسب آنان را در نظر گرفته است. مبلغ عیدی کارکنانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین‌شده در فوق تجاوز نماید .فرمول محاسبه عیدی کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه مشمول قانون کار فعال بوده اند :
۱۲ ÷ (آخرین حقوق پرداختی × ۲ × تعداد ماه‌های فعالیت در کارگاه) =حداقل عیدی کارگران

حتما بخوانید:بیمه بیکاری چیست؟

میزان عیدی کارگران در سال ۱۴۰۳

برای محاسبه عیدی کارگران باید ابتدا حداقل حقوق ایشان را محاسبه کرد. حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۳ که توسط وزارت کار تعیین شده، ۱۷۶،۹۴۲ هزار تومان است که اگر آن را در عدد ۶۰ روز ضرب کنید حداقل عیدی و اگر همین دستمزد روزانه را در ۹۰ روز ضرب کنید حداکثر عیدی را که می‌توانید کسب کنید را محاسبه نمایید. با این حساب حداقل عیدی برای افراد دارای حداقل یک سال سابقه در کارگاه به میزان ۶۰ روز حداقل حقوق به مبلغ ۱۰۶،۱۶۵،۶۸۰ ریال خواهد بود. همچنین حداکثر مبلغ عیدی با احتساب حداقل حقوق به میزان ۹۰ روز و مبلغ ۱۵۹،۲۴۸،۵۲۰ ریال خواهد بود.

محاسبه عیدی کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه فعال بوده‌اند نیز چنین است. به عنوان مثال شخصی که ۵ ماه در کارگاهی فعال بوده، ۴میلیون و ۴۲۳هزار و ۵۷۰ تومان به عنوان عیدی دریافت خواهد کرد.

(۵۳،۰۸۲،۸۴۰×۲×۵) ÷ ۱۲ = ۴۴،۲۳۵،۷۰۰

مدت سابقه کاریمبلغ عیدی (تومان)
یک ماه۸,۸۴۷,۱۴۰
دو ماه۱۷,۶۹۴,۲۸۰
سه ماه۲۶,۵۴۱,۴۲۰
چهار ماه۳۵,۳۸۸,۵۶۰
پنج ماه۴۴,۲۳۵,۷۰۰
شش ماه۵۳,۰۸۲,۸۴۰
هفت ماه۶۱,۹۲۹,۹۸۰
هشت ماه۷۰,۷۷۷,۱۲۰
نه ماه۷۹,۶۲۴,۲۶۰
ده ماه۸۸,۴۷۱,۴۰۰
یازده ماه۹۷,۳۱۸,۵۴۰
عیدی کارگرانی که کمتر از یک سال کار کرده‌اند.
حتما بخوانید:قرارداد کار چیست؟

عیدی کارمندان دولت و بازنشستگان

عیدی کارمندان دولت هر ساله توسط دولت تعیین و پرداخت می‌شود. البته تا این لحظه هنوز رقم دقیق عیدی کارمندان دولت مشخص نشده است اما معمولا روال پرداخت به این شکل است که دستگاههای اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران می‌توانند به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که به طور تمام‌وقت اشتغال به کار دارند (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار)، مبلغی ثابت ۱۸ را به نسبت مدت خدمت تمام وقت به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

علاوه بر این، میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز خانواده شهدا و جانبازان ازکارافتاده کلی نیز علاوه بر مبلغ ثابت، که حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است، مبلغی بابت همسر و بابت هر فرزند تحت تکفل نیز مبلغی اضافه خواهد شد.

سخن پایانی

عیدی سالانه حق هر کارگر و کارمند بوده و از الزامات قانونی است. بنابراین در صورت عدم پرداخت، امکان شکایت از کارفرما برای فرد وجود دارد. درصورتی‌که شما نیز در این باره سوالی دارید حتما از مشاوره وکلا و مشاورین ما در پلتفرم حقوقی ترازو بهره‌مند شوید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *