اولین سند الکترونیکی ازدواج صادر شد!

اولین سند الکترونیکی ازدواج صادر شد!

6 اردیبهشت 1402
  /  
منتشر شده در اخبار
،

در روزهای گذشته با اعلام رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اولین سند الکترونیکی ازدواج صادر شده و در آینده نزدیک، صدور کلیه اسناد ازدواج به صورت الکترونیکی خواهد بود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: حذف اوراق بهادار از اسناد ازدواج، جلوگیری از جعل این اسناد، تصدیق اصالت سند الکترونیکی، دسترسی لحظه‌ای افراد ذی‌نفع به اسناد و همچنین ارسال آنلاین اعلامیه ازدواج به سازمان ثبت احوال، از جمله مزایای الکترونیکی شدن اسناد ازدواج است.

اما سند الکترونیک ازدواج چیست؟ در گذشته با مراجعه به دفاتر ازدواج و طلاق، برای ثبت این امور، سردفتر اقدام به ثبت مشخصات و مدارک در دفاتری کاغذی و سنتی می‌کرد. اما از مدتی پیش سردفتران ملزم شدند تا مشخصات طرفین و ثبت واقعه ازدواج یا طلاق را در دفاتری الکترونیک انجام دهند و اقدام به اخذ اثر انگشت و امضای دیجیتال از زوجین کنند. اما کماکان پس از ثبت الکترونیک ازدواج، سندی کاغذی در اختیار زوجین قرار می‌گرفت که نشان‌دهنده ازدواج ایشان بود.

در حال حاضر صدور سند ازدواج نیز به صورت الکترونیکی انجام خواهد گرفت. یعنی پس از ثبت ازدواج در دفاتر ازدواج، فایل یا لینکی در اختیار زوجین قرار خواهد گرفت که با مراجعه به آن، محتوای سند قابل رویت خواهد بود. این امر سبب می‌شود که افراد ذی‌نفع به راحتی به محتوای سند دسترسی داشته و در دادگاه، در صورت لزوم به راحتی به آن استناد کنند. همچنین این امر سبب جلوگیری از جعل این اسناد خواهد شد.

۴.۷/۵ - (۱۲ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *