در صورت مغایرت چک با سامانه صیاد، چه باید کرد؟

در صورت مغایرت چک با سامانه صیاد، چه باید کرد؟

2 مرداد 1402
  /  
منتشر شده در مقالات
،
قوانین مالی
،

ثبت چک در سامانه صیاد از الزامات قانون جدید صدور چک است که در حال حاضر اجرایی شده است. اما ممکن است به هر دلیلی آنچه در لاشه چک ثبت شده، با آنچه در سامانه صیاد درج گردیده، مغایرت داشته باشد. در این شرایط ملاک عمل بانک چیست؟ آیا بر اساس سامانه عمل خواهد کرد و یا بر اساس لاشه چک؟ اگر شما نیز دچار مشکل مغایرت چک با سامانه صیاد هستید، با ما در این مقاله همراه باشید.

لزوم ثبت چک‌های صیادی در سامانه صیاد

چک‌های جدید بنفش رنگ که به چک‌های صیادی معروفند، باید برای وصول در سامانه صیاد ثبت شوند. در پایان این چک‌ها عبارتی درج شده مبنی بر این که در صورت عدم ثبت چک در سامانه صیاد، امکان وصول وجه آن وجود ندارد. این چک‌ها را می‌توان از طریق اینترنت بانک و یا موبایل بانک‌ها ثبت کرد. با ورود به این بخش در نرم‌افزار مربوطه، باید شناسه یکتای چک، مبلغ، تاریخ و ذی‌نفع چک مشخص شود. ذی‌نفع نیز باید با مراجعه به سامانه خود اقدام به تایید چک کند تا چک صادرشده تلقی گردد.

باید توجه داشت که چک صیادی اگر در سامانه صیاد ثبت نگردد، خاصیت تجاری و چک بودن نداشته و صرفا سندی حقوقی مبنی بر بدهکار بودن صادرکننده خواهد بود. یعنی شما نمی‌توانید از مزایای تجاری چک استفاده کنید.

برای وصول چک نیاز به لاشه چک است یا خیر؟

اگرچه گفته شد که برای اینکه بتوانید از چک استفاده کنید باید حتما مشخصات چک را در سامانه صیاد ثبت کنید، اما این بدان معنا نیست که نیازی به وجود لاشه چک نخواهیم داشت. برای کارسازی و وصول وجه چک، حتما باید لاشه چک به بانک ارائه گردد. متصدی باجه پس از دریافت لاشه چک، مشخصات مندرج در آن را با آنچه در سامانه درج شده است تطبیق داده و در صورت عدم مغایرت چک با سامانه صیاد، آن را وصول خواهد کرد. پس حواستان به لاشه چک باشد، زیرا کماکان به آن نیاز دارید.

مغایرت چک با سامانه صیاد

تا اینجای کار مشکلی وجود نداشت. اما مشکل زمانی رخ می‌دهد که برخی مندرجات لاشه چک با آنچه در سامانه ثبت شده است، تطابق نداشته باشد. به عنوان مثال تاریخ یا مبلغ چک ممکن است با آنچه در سامانه صیاد ثبت شده، متفاوت باشد. در این حالت و بر اساس قانون، بانک تکلیفی به پرداخت وجه چک نداشته و شما نمی‌توانید چک خود را وصول کنید. حتی ارائه اسنادی که سبب صدور چک در وجه شما شده نیز برای بانک معتبر نخواهد بود. برای مثال ممکن است شما در معامله‌ای به مبلغ یک میلیارد ریال، چکی به این مبلغ گرفته باشید ولی در چک مبلغ یکصد میلیون ریال نوشته شده باشد.

در این شرایط باید با صادرکننده چک تماس بگیرید تا در صورت امکان، لاشه چک را با انجام پشت‌نویسی اصلاح کند تا مشکل حل شود. اما اگر چنین کاری انجام نشود یا باید به شکل حقوقی از صادرکننده چک شکایت کرد و گواهی عدم پرداخت چک را دریافت کرد.

در صورت مغایرت چک با سامانه صیاد، امکان برگشت زدن آن وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. بر اساس ماده ۳ قانون صدور چک، صادرکننده چک نباید چک را به صورتی تنظیم نماید که بانک به عللی از قبیل عدم مطابقت امضا، قلم خوردگی در متن چک، اختلاف در مندرجات چک و امثال آن، از پرداخت وجه چک خودداری نماید.

بر اساس ماده ۴ همان قانون، هرگاه وجه چک به علتی از علل مندرج در ماده ۳ پرداخت نشود، بانک مکلف است بنا بر درخواست دارنده چک، فوراً غیرقابل پرداخت بودن آن را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی ثبت کند و با دریافت کد رهگیری و درج آن در گواهینامه‌ای که مشخصات چک به همراه هویت و نشانی کامل صادرکننده در آن ذکر شده باشد، علت یا علل عدم پرداخت را صریحا قید کرده و آن را پس از مهر و امضا، به متقاضی تسلیم کند. به گواهینامه فاقد کد رهگیری در مراجع قضائی و ثبتی ترتیب اثر داده نمی‌شود.

در برگ مزبور باید مطابقت یا عدم مطابقت امضای صادرکننده با نمونه امضای موجود در بانک (در حدود عرف بانکداری) از طرف بانک گواهی شود. بانک مکلف است به منظور اطلاع صادرکننده چک، فورا نسخه دوم این برگ را به آخرین نشانی صاحب حساب که در بانک موجود است، ارسال کند. در برگ مزبور باید نام و نام خانوادگی و نشانی کامل دارنده چک نیز قید شود.

بنابراین باید مراقب باشید که اگر شما صادرکننده چک هستید، در صورت مغایرت متن چک با سامانه، ممکن است چک شما برگشت خورده و عواقب بانکی و کیفری در انتظار شما باشد.

محرومیت‌های ناشی از برگشت چک در سامانه صیاد

بعد از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، این سامانه مراتب را به صورت آنلاین به تمام بانکها و موسسات اعتباری اطلاع می‌دهد. پس از گذشت ۲۴ ساعت، کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری حسب مورد مکلفند تا هنگام رفع سوء اثر از چک، اقدامات زیر را نسبت به صاحب حساب اعمال کنند:

  • عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید؛
  • مسدود کردن وجوه کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد بانک یا موسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک مرکزی؛
  • عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی؛
  • عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی.

سخن پایانی

مغایرت چک با سامانه صیاد منجر به عدم وصول آن خواهد شد. همچنین ممکن است موجب برگشت خوردن چک توسط دارنده و تبعات سنگین برای صادرکننده گردد. بنابراین بهتر است در هنگام صدور چک و ثبت آن در سامانه صیاد، هر دو طرف دقت کافی به خرج داده و مندرجات لاشه را با مندرجات سامانه تطبیق دهند. بنابراین هم دارنده می‌تواند چک را بدون مشکل وصول کند و هم صادرکننده دچار عواقب عدم وصول چک نمی‌شود. اگر شما هم در این زمینه سوالی دارید، آن را با وکلای مجرب ما در پلتفرم حقوقی ترازو در میان بگذارید.

۳.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دیدگاه ثبت شده
حسن جدیدی 29 اسفند 1402
پاسخ

چک فقط برای کلاه برداری درست شده …
هر وقت چک گرفتی ۱۰۰ درصد مطمئن باش کلاهت را طرف برداشته ….
چرا ؟
چون اگه بخواد پولت را بخوره …
هیچ کاری از دسدت ساخته نیست …
حالا بدو دنبال پولت …
باید به همراه چک ملک و سند طرف را بگیری …. یادت نره

آرش ترابی 21 اسفند 1402
پاسخ

سلام بنده یه چک از مشتری گرفتم که تو چک تاریخ درسته ولی وقتی صاحب چک میخواد ثبتش کنه برای من تاریخ ها با هم فرق میکنند چند بارم چک عوض کرده چک جدید به من داده خواستم بدونم واسه موقعی که چک بخوام پاس کنم با این مشکلات تاریخ که داره میتونم پاس کنم یا نه

مصطفی عبداللهی 9 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر
به شعبه مربوطه مراجعه کنید.

مرادی 21 اسفند 1402
پاسخ

سلام و عرض ادب اطلاعات خوبی بود ممنون و سپاسگزارم. شبیه این مشکل برای بنده هم پیش امده صادر کننده چک شماره سریال دوتا چک را اشتباهی نوشته و متاسفانه بنده به دلیل شلوغ بودن کارم تایید زدم می خواستم بدونم با توجه به اینکه ایشان امتناع می کننک و هنوز موعد چک نرسیده ایا می تونم به دلیل بروز این مشکل پیش از موعد چک به دلیل عدم مغایرت شکایت کنم؟

علیرضا 8 اسفند 1402
پاسخ

بسیار عالی و مفید

الهام 7 اسفند 1402
پاسخ

سلام. من چک کارفرمام رو در سامانه صیاد ثبت کردم و مبلغ رو به اشتباه به تومن وارد کردم. حالا من می تونم با لاشه چک به بانک مراجعه کنم و بخوام که ثبت رو ابطال کنند تا بتونم مجددا ثبتش کنم؟

مصطفی عبداللهی 8 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر.
به بانک مراجعه کنید.

ابراهیم فریدونی 27 بهمن 1402
پاسخ

سلام من بابت فروش سیب درختی در سردخانه یک چک به مبلغ ۱۸۰ میلیون گرفتم وصادر کننده چک در ثامانه به اشتباه مبلغ چک را یک میلیاردو هشتصد میلون ثبت کرد موقع که خواستم چک را به حسابم بخوابانم با مسعول بانک در جریان گذاشتم وبانک به من گفت چک را در ثامانه به صاحب بر گردان تا او دباره اصلاح کند ودباره مبلغ صحیح را ثبت نماید تا مشکی پیش نیاید ومن هم چک را در سامانه با هماهنگی صاحب چک به او بر گرداندم ولی او دیگه حاضر به ثبت چک نمیشه تکلیف چیست سیب من هم از دستم رفته
راهنمایی کنید ممنون

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام
برای دریافت مشاوره با مشاوران ترازو با شماره۰۲۱۹۱۳۰۱۰۲۷ تماس بگیرید.

احسان 20 بهمن 1402
پاسخ

عالی خسته نباشید

علی 21 دی 1402
پاسخ

سلام خسته نباشید
بنده به تاریخ ۳۰آذرماه یه فقره چک صیادی
بمبلغ ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ریال پنجاه میلیون تومن
ازفردی که آنهم ازصادرکننده گرفته وبه نام بنده
انتقال داده بودولی امضاع چک مطابقت نداشت
چک روازمن گرفت گفت بده پولش رومیزنم بحساب
ولی تاحالا پرداخت نکردولی م کدروبرنگردوندم
منتهالاشه چک دستم نیست بفرمائیدالعان چکاربکنم
شمابفرمائید..متشکرم خیربنده تاحالاهیچ چی نگفته بودم

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام از مشاوره تلفنی سایت استفاده کنید.

سعید 28 آذر 1402
پاسخ

من یک چک دارم که صادر کننده همسر طرف حساب کنه الان بعد کلی دوندگی چکو به تاریخ بهمن ماه ۱۴۰۱ثبت کرده اما تاریخ لاشه خرداد ۱۴۰۲ هست و چک رو هم من تایید کردم البته قسمت حروفی خالیه آیا بانک اینو پرداخت می‌کنه با توجه به اینکه هر دو تاریخ سر رسیدشون گذشته در غیر اینصورت میتونم گواهی عدم پرداخت بگیرم

مصطفی عبداللهی 24 فروردین 1403
پاسخ

سلام باید به شعبه مربوطه بانک مراجعه کنید.

حمزه 7 آذر 1402
پاسخ

سلام عرض ادب بندی چکی به مبلغ ۱۰۰میلیون ریال به تاریخ ۱۴۰۲.۸.۲۵داشتم دست شرکت چک ثبت نبوداماپولشون گرفته بودن مجددازشون بارخریدم همون چک روبه تاریخ ۱۴۰۲.۱۲.۲۵ثبت کردم قرارشودبیاره پشت نویسی کنم اما۱۴۰۲.۰۹.۰۶چکوبرده بانک برگه کرده‌.میشه راهنمایی کنیدکه من بایدچکوپرداخت کنم یاصبرکنم تاموقع تاریخ چک اگه شاکی بشه بده دست وکیل چه اتفاقی میافته

مصطفی عبداللهی 24 فروردین 1403
پاسخ

سلام با وکیل مشورت کنید.