ترک منزل توسط زن چه عواقبی دارد؟

ترک منزل توسط زن چه عواقبی دارد؟

15 تیر 1401
  /  
منتشر شده در مقالات
،
خانواده
،

گاهی در پی دعواهای خانوادگی، زن اقدام به ترک منزل می‌کند. بسیار سوال پرسیده می‌شود که آیا ترک منزل توسط زن اثر خاصی در روابط مالی و غیرمالی زوجین دارد یا خیر؟ باید بدانیم که بر اساس قانون مدنی، زن موظف به زندگی در خانه مشترک با همسر خود است و ترک منزل بدون عذر موجه، دارای آثاری است که به نظر می‌رسد اطلاع از آنها برای هر فردی لازم است. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

آیا در صورت ترک منزل توسط زن، مرد باید نفقه بدهد؟

اگر زن بدون عذر موجه منزل مشترک را ترک کند، دیگر مستحق نفقه نخواهد بود و در این حالت او را ناشزه می‌خوانند. وقتی از عذر موجه صحبت می‌کنیم، یعنی مواردی مانند این که مرد اعتیاد داشته یا زن خوف از جان یا آبروی خود داشته باشد. در این موارد، دادگاه ضمن تعیین مسکن جداگانه برای زن، نفقه را نیز برایش معین خواهد کرد. پس دقت کنید که ترک منزل بابت دعوا و بگومگوهای ساده، مجوزی برای این کار نیست و زن را از حق نفقه‌ محروم خواهد کرد.

آیا ترک منزل توسط زن بر مهریه تاثیر دارد؟

در پاسخ باید گفت خیر. یعنی حتی اگر زن بدون عذر موجه خانه را ترک کند باز هم مستحق مهریه خواهد بود و درصورتیکه مرد بخواهد او را طلاق دهد، باید مهریه او را بپردازد. البته در مورد شرط تنصیف اموال باید بدانید که اگر در هنگام طلاق زن ناشزه باشد، دیگر اموال مرد بین او و زنش نصف نخواهد شد.

عواقب ترک منزل توسط زن

گفتیم که زن باید در خانه مشترک با همسرش اقامت داشته باشد، مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد. ترک منزل توسط زن بدون دلیل موجه، دارای عواقبی است که علیه زن خواهد بود. از جمله گفته شد که در این حالت نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت. همچنین ممکن است در صورت تداوم این حالت، دادگاه به مرد مجوز ازدواج مجدد بدهد. همچنین اگر زن خواستار طلاق گرفتن باشد، در این حالت کار دشوارتر بوده و برخی حقوق مالی او مانند نفقه و شرط تنصیف اموال از بین خواهد رفت.

تنظیم اظهارنامه ترک منزل توسط زن

بهترین کار این است که قبل از هرکاری مرد اقدام به ارسال اظهارنامه عدم تمکین زن یا اظهارنامه ترک منزل توسط زن کند. مرد با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، می‌تواند اظهارنامه ای به همسر خود بفرستد و در آن مراجعه او به منزل مشترک و تمکین نسبت به شوهر را خواستار شود. البته باید شرایط سکونت در منزل مشترک برای زن فراهم باشد. در صورتیکه زن کماکان اقدام به تمکین در مورد محل سکونت مشترک نکرد، مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست عدم تمکین ارائه دهد. در این حال اگر زن دلیل موجهی برای کار خود نداشته باشد، دادگاه او را ملزم به تمکین نسبت به زوج خواهد کرد. اگر باز هم زن اقدام به تمکین نکند، ناشزه بوده و مستحق نفقه نخواهد بود.

آیا مرد می‌تواند زن را مجبور به بازگشت کند؟

پاسخ این سوال هم مثبت است و هم منفی. مرد می‌تواند با ارسال اظهارنامه و سپس دادخواست الزام به تمکین زن، او را قانونا ملزم به تمکین کند که در صورت عدم تمکین، زن ناشزه بوده و نفقه به او تعلق نخواهد گرفت. اما آیا دادگاه زن را به جبر و به زور دربند کرده و به محل زندگی مشترک عودت خواهد داد؟ خیر، همچین اتفاقی رخ نخواهد داد و نهایتا زن از حق نفقه‌اش محروم خواهد شد. پس اگر به هر دلیلی مایل به برگشت به محل زندگی مشترک نباشید، کسی نمی‌تواند شما را مجبور به این کار کند.

سخن پایانی

سکونت در منزل مشترک با همسر از حقوق مرد بوده و زن باید نسبت بدان تمکین داشته باشد. سکونت در منزل جداگانه در حالتی مجاز است که یا زن حق انتخاب مسکن داشته باشد و یا این که دارای عذر موجهی باشد. اما در غیر این دو مورد، در صورت ترک منزل توسط زن، نفقه به او تعلق نخواهد گرفت و شرط تنصیف اموال در حق او اجرا نخواهد. شد. در صورتیکه شما نیز در مورد ترک منزل توسط زن سوال دارید، می‌توانید از خدمات وکلا و مشاورین مجرب ما در پلتفرم حقوقی ترازو بهره‌مند گردید.

۱. اگر زن خانه را ترک کند چه میشود

ترک خانه توسط زن بدون دلیل موجه سبب نشوز او شده و دیگر مستحق نفقه نخواهد بود.

۴.۳/۵ - (۲۶ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۲ دیدگاه ثبت شده
سعید الهامی 28 شهریور 1402
پاسخ

سلام همسر من بخاطر بهانه های مختلف خانه را ترک کرده و چون میخواست خودکشی کند من یه سیلی زدم الان هم یک ماه خونه نمیاد و دو بچه داریم که یکی پسر ۷ساله و اون یکی دختر شیر خواره ایا نفقه به زن میرسه و بچها اگه پیشم باشن به اونا چی نفقه میرسه

مصطفی عبداللهی 28 فروردین 1403
پاسخ

سلام دادخواست عدم تمکین بدهید.

sajad 27 شهریور 1402
پاسخ

همسرم دوماه از خانه رفته درخواست تمکین هم دادم بر نگشته حالا باید چه کنم

مصطفی عبداللهی 28 فروردین 1403
پاسخ

سلام در صورتی که پس از صدور حکم عدم تمکین، زن همچنان از تمکین سر باز زند، در این صورت در راستای اجرای حکم، دادگاه او را دعوت و الزام به تمکین می کند و تا زمانی که که تمکین نکند، از نفقه برخوردار نخواهد بود و زوج می تواند از دادگاه صدور اجازه برای ازدواج مجدد را درخواست کند.

مجید 12 شهریور 1402
پاسخ

با سلام
اینجانب مدت ۵سال است که برای پسرم که ازدواج کرده دریکی از شهرهای اطراف تهران خانه ای خریده ام که هزینه آن با قرض وهزار بدبختی محیا شد آیا درصورت طلاق این خانه که مسکن مهر میباشد بین آن دوتقسیم میشودیا میتوانم بنام خودم برگردانم.

الی 3 شهریور 1402
پاسخ

سلام همسر من درآمدی چند سال نداشته من یک خانه در شمال دارم که پیشنهاد دادم به اونجا نقل مکان بکنیم که خانه ایشان را در تهران اجاره بدیم که از طریق آن ارتزاق کنیم. آیا موقع گرفتن مهریه من میتونم شکایت کنم که سه سال در خانه من زندگی کرده و در صورتی که من وظیفه ای نداشتم؟ چون در این مدت در واقع امورات مالی زندگی ما این طور میگذشته‌

کارشناس حقوقی ترازو 4 شهریور 1402
پاسخ

سلام. برای گرفتن و مطالبه نفقه می توانید اقدام کنید.

حسین 15 مرداد 1402
پاسخ

من دو فرزند دو ساله و شش ساله دارم همسرم با اجازه من اول در بازار از طریق واتساپ و بعد در یک فروشگاه مشغول کار شد من در ساعتی که شب کار بودم فرزندانم پیش مادرشان بود ولی در روز استراحت یا شب کاری که روزها بیکار بودم از فرزندانم مراقبت می کردند بطوریکه فرزندانم بر عکس دیگر فرزندان به من بیشتر از مادرشان علاقه دارند تا اینکه به همسرم مشکوک شدم تلفن از دستش گرفتم و رابطه پیامکی ما مشروع بایکی از مغازه داران داشت که به مادرش هم اطلاع داده بود هر مردی وقتی ببیند ناموسش با مردی رابطه دارد عصبانی می شود من چون شب کار بودم بدون هیچ درگیری خوابیدم و خواب رفتم ایشان می رود پاسگاه شکایت می کند که به من کتک زده در صورتیکه دروغ محض است خلاصه وقتی من صبح روز بعد رفتم سر کار ایشان بدون اطلاع من هر چه طلا به همراه سند ازدواج با دو بچه بر می دارد و بچه ها از طریق برادرش به خانه پدرم می برد که خانه نبودن و در مسافرت بودن آنجا رها می کند بعد می رود خودرو و حساب حقوق من توقیف می کند الان پنج ماه است خانه را ترک کرده وکیل گرفته من هم چون حساب هایم توقیف است پولی ندارم وکیل بگیرم نمی دانم چرا قاضی روی اصل ماجرا که از کجا شروع شده و رابطه ها مشروع پیامکی رای به نفع خانمم داده چون گفته دست بزن دارد ولی با دیدن بچه ها و نفرت بچه ها از مادرشان این را ثابت می کند چون مردی که دست بزن دارد حتی بچه اش هم از پدرش نفرت دارد الان من ماندم و کرایه خانه و خرج دو فرزند با حساب توقیف شده

کارشناس حقوقی ترازو 18 مرداد 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر. از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
https://etarazoo.com/مشاوره-حقوقی-آنلاین/

رحیم 11 مرداد 1402
پاسخ

چرا.قانون.تا.این.حد.شل.و.وله.ایا.فرار.زن.شوهر.دار.خیانت.محسوب.نمیشه؟؟اینکه.زن.شوهر.دار.با.یک.مرد.فرار.بکنه..فقط.در.حد.سقط.نفخه..می.باشد؟؟پس.قانون.شرع.سنگسار.وشلاق.کجا.رفت

کارشناس حقوقی ترازو 18 مرداد 1402
پاسخ

سلام. سنگسار تحت شرایط خاصی و در مورد زنا اعمال می شود که در قانون جدید مجازات سال ۹۲ امکان تبدیل این مجازات به اعدام و شلاق فراهم گردیده است.

محسن. مرگ اوج آزادی 11 مرداد 1402
پاسخ

سلام. بنده اعتیاد دارم. زنمم میدانه و درگیری لفظی بینمان رخ داد و ایشان منزل را ترک نمودند و اظهار داشت که خوف جانی دارم و از تو میترسم مرا بکشی. الان بنده باید چه گلی سرم بگیرم لطفا راهنماییم کنید بخدا ذهنم دیگه کار نمیکنه انقد پریشانم

کارشناس حقوقی ترازو 18 مرداد 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر.
صرف اثبات اعتیاد شما باعث گرفتن طلاق نمی شود و لزوما اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر بوده و به زندگی زناشویی خلل وارد کند تا رای دادگاه به طلاق به دلیل اعتیاد منجر شود.

محمد 7 مرداد 1402
پاسخ

سلام
زوجه منزل را ترک کرده و مدت زمانی طول میکشه (مثلا ۸ ماه) تا حکم ناشزه بودن زوجه صادر بشود
نفقه در این مدت چه حکمی دارد؟

کارشناس حقوقی ترازو 18 مرداد 1402
پاسخ

وقت بخیر. به زن ناشزه نفقه تعلق نمی گیرد و اگر شما اظهارنامه یا دادخواست عدم تمکین ثبت کرده باشید هم همین طور.

محسن 29 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام خسته نباشیدبرای طرح شکایت عدم تمکین وترک منزل توسط خانم چندروزبایدبگذره؟

کارشناس حقوقی ترازو 31 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
زمان خاصی در قانون تعیین نشده و با اثبات عدم تمکین، حکم مقتضی صادر خواهد شد.

حسین 29 فروردین 1402
پاسخ

اگر زن حق طلاق داشته باشد و خانه را ترک کند مرد می‌تواند اقدام به طرح دعوی نسبت ب ناشزه بودن زن کند؟

کارشناس حقوقی ترازو 4 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله.