اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

23 آبان 1399
  /  
منتشر شده در مقالات
،
اسناد تجاری
،

اجرا گذاشتن سفته یا وصول سفته یکی از موارد متداول مراجعین به کارشناسان حقوقی است. همانطور که می‌دانید به سندی تجاری که به وسیله‌ آن فرد تعهد می‌کند مبلغی مشخص را عندالمطالبه یا در زمانی معیّن به شخصی دیگر بپردازد، سفته می‌گویند. در مبادلات تجاری بازار به دلیل پرکاربرد بودن اسنادی مانند چک و سفته، عدم پرداخت مبلغ سفته در زمان معین یکی از اتفاقات پرتکرار است. بنابراین کسانی که از سفته استفاده می‌کنند، باید حتما از نحوه‌ اجرا گذاشتن سفته و وصول آن اطلاع داشته باشند.

نحوه وصول سفته؛ سریعترین راه وصول سفته چیست؟

به مطالبه‌ قانونی وجه سفته، واخواست یا اجرا گذاشتن سفته می‌گویند که به گواهی عدم پرداخت چک نیز شباهت دارد. با این کار دارنده نشان می‌‌دهد که با وصول سفته می‌خواهد از طریق قانونی وجه خود را از صادرکننده و ضامن‌های او طلب کند، زیرا به محض صدور واخواست در مراجع قانونی، ابلاغیه‌ای هم برای متعهدان ارسال می‌شود.

مسئولیت ظهرنویس یا پشت‌نویس

باید بدانید که اگر متعهدان سفته بیش از یک نفر باشند، یعنی یک یا چند نفر پشت سفته را امضا کرده باشند، در مقابل پرداخت وجه آن مسئولیت تضامنی خواهند داشت. طبق ماده ۲۸۶ قانون تجارت، دارنده برات تنها تا یک سال از تاریخ اعتراض به عدم تادیه می‌تواند به ظهرنویسان برات مراجعه کند. اگر چه به موجب رای وحدت رویه شماره ۵۹۷ مورخ ۱۲/۰۲/۱۳۷۴، «ظهرنویس» در این ماده به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که به عنوان ضامن برات را امضا کرده نیست. بنابراین با توجه به هدف اصلی از ضمانت، هیچ محدودیتی برای مراجعه به ضامن‌های برات جهت تادیه مبلغ وجود ندارد.

اگر دارنده بخواهد بر علیه صادرکننده و ضامن با هم واخواست تهیه کند، باید در برگه‌ واخواست و در قسمت خوانده، هم نام صادرکننده و هم نام ضامن را درج کند. در قسمت شرح خواسته نیز می‌تواند تقاضای محکومیت هر دو را به ثبت برساند.

نحوه‌ تنظیم سفته

بر اساس ماده‌ ۳۰۸ قانون تجارت، علاوه بر مهر و امضا در سفته، باید تاریخ نیز درج شده باشد و هم‌چنین مبلغ موردتعهد باید در آن ذکر شود. علاوه بر این در سفته قسمتی برای نام و نام خانوادگی و نشانی محل سکونت صادرکننده دارد که نوشتن آنها ضروری است.

اگر می‌خواهید این سند برای شخص خاصی قابل وصول باشد، باید حتما نام و مشخصات او را در قسمت گیرنده درج کنید. البته سفته را می‌توان در وجه حامل نیز نوشت که در این صورت کسی که آن را در دست دارد، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند.

اجرا گذاشتن سفته تاریخ گذشته

اگر در مهلت قانونی یعنی ده روز پس از تاریخ تعهد، برای اجرا گذاشتن سفته اقدام نشود، این سند تجاری مزایای حقوقی خود را برای مطالبه در مراجع قانونی از دست خواهد داد، یعنی دیگر به عنوان یک سند عادی تلقی می‌شود.

در این شرایط برای این که شخص بتواند طلب خود را وصول کند، می‌تواند آن را همراه ارائه دادخواست به دادگاه و به عنوان مدرک طلب، به پرونده ضمیمه کند. به عبارتی بدون واخواست هم می‌توانید سفته را وصول کنید ولی فقط به عنوان یک رسید معمولی به محکمه ارائه می‌شود.

مدت اعتبار سفته تاریخ دار

همانطور که گفته شد، ظرف مدت ده روز از تاریخ سررسید سفته، باید نسبت به واخواست آن اقدام کرد تا سفته سند تجاری محسوب شود. بعد از واخواست، مدت یک سال از تاریخ واخواست فرصت دارید تا علیه صادرکننده و ظهرنویسان اقدام کنید. بعد از گذشت این یک سال، دیگر امکان اقدام علیه ظهرنویسان وجود نداشته و تنها علیه صادرکننده می‌توان اقدام به شکایت نمود.

هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته

وقتی می‌خواهید به عنوان یک سند تجاری و از طریق حقوقی برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید، طبیعتا باید مبلغی را برای انجام عملیات حقوقی به مراجع قانونی بپردازید. مقدار این مبلغ کاملا بستگی به مبلغ سفته خواهد داشت. قسمتی از این هزینه برای صدور واخواست و بخشی نیز مربوط به ارائه‌ دادخواست است.

به عنوان مثال برای مبلغ ۵۰ میلیون تومان، باید دو درصد از آن را به عنوان هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته و سه درصد برای تنظیم دادخواست بپردازید. البته اگر استطاعت پرداخت نداشته باشید، می‌توانید تقاضای اعسار از پرداخت را در دادگاه ثبت کنید. گفتنی است اگر مبلغ سند تا ۲۰ میلیون تومان باشد، رسیدگی به آن به عهده‌ شورای حل اختلاف است و اگر بیشتر باشد، این امر در صلاحیت دادگاه است.

اجرا گذاشتن سفته بدون تاریخ

اگر در قسمت تاریخ سند زمان دقیق معیّن نشود، معمولا برای اجرا گذاشتن سفته به یکی از روش‌های زیر عمل می‌شود که هر کدام شرایط وصول خودش را خواهد داشت:

  1. ممکن است در قسمت تاریخ بنویسند: به محض رؤیت یا عندالمطالبه، که در این صورت هر زمان که دارنده آن را برای وصول نزد صادرکننده ببرد، باید وجه مندرج در آن به فرد دارنده پرداخت شود.
  2. اگر زمان پس از رؤیت تعیین شود، مثلا در قسمت تاریخ بنویسند که پانزده روز پس از رؤیت، صادرکننده مکلف است ظرف این مدت مبلغ را بپردازد.
  3. گاهی هم در قسمت تاریخ، زمانی به نسبت تاریخ صدور آن درج می‌شود که در همان موعد صادرکننده مکلّف به پرداخت وجه خواهد بود.

امّا اگر سفته بدون تاریخ و هیچ نوشته‌ای صادر شود، دارنده می‌تواند آن را هر زمان که بخواهد پس از درج تاریخ، برای صدور واخواست و مطالبه نزد مراجع قانون ببرد.

حکم جلب سفته چقدر طول میکشد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته حدود ۷۰ روز زمان طول می کشد که در صورت عدم پرداخت پس از این مدت، شاکی می تواند حکم جلب صادرکننده سفته را بگیرد.

مراحل شکایت سفته

پیش از این اشاره شد که حداکثر ده روز پس از تاریخ سررسید، باید برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید. در غیر این صورت سفته به عنوان سند عادی محسوب شده و قابلیت پیگرد حقوقی نخواهد داشت.

برای اجرا گذاشتن سفته ابتدا باید به اداره‌ واخواست دادگستری مراجعه کنید و پس از صدور آن علیه صادرکننده، دادخواست حقوقی تنظیم کنید. پس از این کار، برای صادرکننده ابلاغیه و سپس احضاریه فرستاده می‌شود تا او را از طریق قانونی ملزم به پرداخت وجه کنند. البته طی مراحل دادرسی می‌توانید تقاضای توقیف اموال نیز برای گرفتن طلب خود داشته باشید.

قابلیت انتقال سفته

طبق مقرراتی که برای این سند تجاری در نظر گرفته شده است، دارنده می‌تواند آن را به فرد دیگری نیز انتقال دهد. عبارتی با عنوان «حواله کرد» روی سفته موجود است که به فرد اجازه می‌دهد آن را به شخص دیگری حواله کند.

نحوه به اجرا گذاشتن سفته ضمانت

سفته ضمانت، سفته‌ای است که فرد برای تضمین حسن انجام کار به کارفرما می‌دهد. در این نوع از سفته، به جای تاریخ سررسید، عبارت «ضمانت بابت حسن انجام کار» درج خواهد شد. برخلاف سفته‌های دیگر، این نوع از سفته باید در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین امکان اجرا از طریق ثبت برای آن وجود ندارد. کارفرما باید عدم انجام کار و یا ورود ضرر را در دادگاه اثبات کرده و پس از آن اقدام به وصول سفته کند.

آیا مبلغ سفته قسط بندی می‌شود؟

پس از تشکیل جلسه‌ دادرسی در شورای حل اختلاف یا دادگاه که بستگی به مبلغ سفته دارد، صادرکننده می‌تواند تقاضای اعسار داشته باشد. یعنی ادعا کند که قدرت پرداخت مبلغ را به صورت یک جا ندارد و برای این کار شهادت شاهدان معتبر الزامی است.

وقتی دادگاه تقاضای صادرکننده را پذیرفت، می‌توانند بسته به درآمد فرد و به صورت توافقی، مبلغی را برای پرداخت ماهیانه تعیین کنند و دارنده نیز حق دارد برای قسط بندی کردن ضامن طلب کند که این امور با توافق حاصل می‌شود.

آیا سفته زندان دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، امکان پیگیری سفته به صورت کیفری وجود ندارد. پس در قانون، مجازات حبس برای صادرکننده تعریف نشده است. امّا پس از ارائه‌ دادخواست و تشکیل جلسه دادرسی، اگر شخص نتواند مبلغ بدهی خود را پرداخت کند، ممکن است قرار بازداشت برای او صادر شود.

البته شخص می‌تواند با تقاضای اعسار از بازداشت رها شده و به صورت اقساطی بدهی خود را تسویه کند که اگر در این مورد هم به تعهد خود عمل نکند، دادگاه می‌تواند قرار بازداشت را صادر کند تا صادرکننده مبلغ را بپردازد.

سخن پایانی

اسناد تجاری از گذشته تا امروز نقش مهمی در مبادلات تجاری داشته‌اند، به همین دلیل اطلاع از مقررات و قوانین مربوط به آنها ضروری است. اکنون که از مقررات مربوط به اجرا گذاشتن سفته، مدت زمان و هزینه آن و نحوه وصول و مراحل وصول سفته مطلع شدید، باید بدانید که طی کردن مراحل حقوقی برای وصول آن نیاز به تجربه و آگاهی کامل از مواد قانونی خواهد داشت. البته در صورت مراجعه به پلتفرم حقوقی ترازو دیگر نگران این موضوع نخواهید بود.

سوالات متداول

۱. آیا سفته حکم جلب و زندان دارد؟

سفته مانند چک حکم جلب ندارد و حقوقی است، ولی در صورت محکومیت به پرداخت مبلغ سفته و نپرداخت آن، می‌توان حکم جلب گرفت.

۲. شکایت و حکم جلب سفته چقدر زمان میبرد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته، حدود ۷۰ روز زمان طول می‌برد که جزئیات آن را به طور کامل در این بخش بیان کرده‌ایم.

۳. چگونه سفته را به اجرا بگذاریم؟

از طریق اداره واخواست دادگستری، ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سررسید باید اقدام کرده و سپس دادخواست داد.

۴. آیا سفته شاهد میخواهد؟

خیر. امضای متعهد به تنهایی سبب ایجاد مسئولیت برای او می‌گردد.

۴.۱/۵ - (۱۴۱ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸۰ دیدگاه ثبت شده
محمد 29 بهمن 1402
پاسخ

باسلام زمین کشاورزی اجاره دادم ودرمقابل اجاره نامه و مبلغ معادل سفته بابت تعهد در پرداخت اجاره گرفته ام متاسفانه به تعدش عمل نکرده برای دریافت اجاره یاوصول سفته راه نمائی نمائید. سفته بدون تاریخ و پشت نویسی است باتشکر

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام برای به اجرا گذاشتن سفته باید به اداره واخواست دادگستری مراجعه کنید. پس از صدور واخواست علیه صادر کننده، باید دادخواست حقوقی تنظیم نمایید. پس از ثبت دادخواست، ابلاغیه و سپس احضاریه ای برای بدهکار (صادر کننده سفته) ارسال می شود و وی را ملزم به پرداخت مبلغ تعهد شده در مهلت تعیین شده می کند.

علی بابا 19 دی 1402
پاسخ

یه کم مسخره بنظر میرسد !!! از یم طرف کیفری نیست و حبس ندارد از طرفی با برگ جلب میشه صادر کننده سفته را حبس (بازداشت) کرد !!! از بک طرف بازداشت را با درخواست اعسار لغو و غز طرف دیگر در صورت عدم پرداخت مجددا قرار بازداشت صادر می گردد !!!

رضا پسرکلو 17 دی 1402
پاسخ

سلام‌خسته‌نباشی‌جناب‌من‌از‌اقای‌سفته‌دارم‌‌مبلغ‌زیاده‌الان‌شکایت‌کردم‌طرف‌تمام‌انوالشو‌به‌اسم‌زن‌بچه‌اش‌کرده‌ممنون‌میشم‌راهنمایی‌کنی

مصطفی عبداللهی 21 فروردین 1403
پاسخ

سلام با ۰۲۱۹۱۳۰۱۰۲۷ تماس بگیرید.

سمیرا 17 دی 1402
پاسخ

سلام.. همسر من به بنده خدا سفته دادن و ایشون شاکی شدن و حقوق همسرم مسدود شد الان ما پول را به حساب شاکی واریز کردیم ولی حساب هم باز شد ولی حقوق همسرم دادگاه برداشته و هنوز بما ندادن الان ما باید چیکار کنیم .. مبلغ بدهی ۶میلیون بوده و ۲ میلیون هم پول وکیل دادیم.. و حقوق همسرم ۹ میلیون بوده دادگاه برداشت کرده ممنون اگه راهنمایی کنید

مصطفی عبداللهی 21 فروردین 1403
پاسخ

سلام از طریق شعبه دادگاه مربوطه پیگیری کنید.

عدنان موسوی 27 آذر 1402
پاسخ

با سلام به یک نفروام فروختم دوتا سفته دارم ومتاسفانه دخترم سفته هارو پاره کرد ولی سفته هارو چسب زدم

محمدرضا 20 آذر 1402
پاسخ

سلام من سه ماه پیش برا یکی ۴۰ میلیون پول دادم و ازش ۶۰ میلیون سفته گرفتم سفته هم فقط امضا کرد و تاریخ ننوشت و دفترخانه هم رفتیم سند تنظیم کردیم که طبق فلان سفته ها باید ۱۰ درصد سود ماهانه بده ولی الان ریالی واریز نکرده و اون قرار داد هم یک ساله هس الان چیکار میتونم کنم؟

مصطفی عبداللهی 24 فروردین 1403
پاسخ

سلام از طریق شماره درج شده در صفحه اول سایت با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فرشاد 13 آذر 1402
پاسخ

سلام.من از یک نفر که ساکن کرمانشاه هست سفته به مبلغ صد میلیون تومن دارم.خودم ساکن تهرانم.پشت سفته خودش نوشته به مدت یک سال از تاریخ قراردادمون اعتبار دارد.حالا پولم رو نداده و چند روز دیگه یکسال از قراردادمون میگذره.من میتونم از تهران سفته رو به اجرا بذارم یا باید برم کرمانشاه؟ سوال بعدیم اینه که با توجه به اینکه توی قسمت تاریخ سفته هیچی نوشته نشده و اون شخص سفته رو پشت نویسی کرده آیا سفته تاریخ داره یا نه؟

علی افشار 10 آذر 1402
پاسخ

باعرض سلام
بنده سال پیش طی قراردادی مشخص مبلغ ۵۰ میلیون تومان پول را از شخصی دریافت کردم وبابت ضمانت یک برگه چک به مبلغ ۵۰ میلیون و۷۰ میلیون سفته دادم چک را از شخص دیگری گرفتم وبه صاحب پول دادم .بارسیدن تاریخ برگشت پول چون چک به نام صاحب پول ثبت شده بود بنده پول را به صاحب چک دادم که چک پاس شود اما او پول را نداد وچکش برگشت خورد حالا صاحب پول میخواد سفته را هم به اجرا بگذارد آیا با اینکه مبلغ چک به اندازه ی طلب او میباشد و ایشان برگه زدند میتواند سفته راهم به اجرا بگذارد واگر بگذارد من این پول رایک سری دادم آیا باید باز هم بدهم

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام با وکیل مشورت کنید.

مسعود 5 آذر 1402
پاسخ

سلام وخسته نباشید من دوسال پیش از یکی طلب داشتم که از اون صفته گرفتم وکسی که شاهد بود پشت صفته را امضا کرد ولی متاسفانه هر دو اینها من را دوسال هست که دارن امروز فردا میکنن العانم خبر رسیده که این شخسی که به من صفته داده را گرفتن و به زندان انداختن العان من باید چکار کنم

مصطفی عبداللهی 19 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر
برای به اجرا گذاشتن سفته باید به اداره واخواست دادگستری مراجعه کنید. پس از صدور واخواست علیه صادر کننده، باید دادخواست حقوقی تنظیم نمایید. پس از ثبت دادخواست، ابلاغیه و سپس احضاریه ای برای بدهکار (صادر کننده سفته) ارسال می شود و وی را ملزم به پرداخت می کند. واخواست سفته ، به این صورت است که شما ، می بایست حتما ظرف مهلت ده روز از تاریخ سررسید سفته ، فرم مربوط به واخواست سفته را تکمیل کنید که این اوراق ، از دادگستری قابل تهیه است البته اگر سفته در این مهلت ۱۰ روزه ، واخواست نشده باشد ، باز هم شرایط اجرا گذاشتن سفته از طریق دادگاه ، وجود دارد ؛ منتها در شرایطی که سفته در این مهلت واخواست نشده است ، دارنده سفته یعنی شما، نمی توانید از مزایای اسناد تجاری ، استفاده کنید ؛ بلکه سفته ، تبدیل به یک سند عادی می شود و به استناد آن ، باید در دادگاه ، اقامه دعوی کرد.

حسین کردی 27 آبان 1402
پاسخ

سلام ، آیا میشه قسمتی از مبلغ سفته رو به اجرا گذاشت و مابقی طلب رو دفعه بعد و به محض رسیدن موعد به اجرا بزاریم ؟