ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

4 آبان 1399
  /  
منتشر شده در ارث
،
مقالات
،

یکی از موارد مهم در تقسیم ارث و مباحث تقسیم ترکه، ارث از فرزند است. ارث از فرزند فوت شده خصوصا فرزند پسر، از جمله مباحث مهمی است که نکات حقوقی خاص خود را دارد. عدم آگاهی در مورد مسائل حقوقی منجر به ضایع شدن حق و حقوق شما می‌شود. بنابراین بد نیست تا حدودی با مسائل حقوقی در این زمینه آشنایی داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم درمورد ارث فرزند فوت شده توضیحاتی به شما ارائه دهیم. این موارد ممکن است در زندگی روزمره، برای هر شخصی رخ دهد. اگر به این موضوع علاقه دارید و یا پرسش‌هایی در مورد ارث از فرزند و نحوه تقسیم آن برایتان پیش آمده، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شرایط ارث مادر و پدر از فرزند

 در مورد ارث والدین از فرزند فوت شده، بر اساس قوانین باید گفت که:

با توجه به این که والدین از وراث طبقه اول محسوب می‌شوند و در زمان فوت فرزندشان زنده بوده‌اند، از فرزند فوت شده‌ خود ارث می‌برند. این قانون در مورد تمام اموال به‌ جامانده و حتی دیون و بدهی‌های متوفی نیز صدق می‌کند.

اگر فرزند فوت شده همسر یا فرزندی نداشته باشد، پدر دو سوم و مادر یک سوم از او ارث خواهد برد. در این فرض اگر هر یک از پدر یا مادر تنها وارث فرزند باشد، تمام اموال به او خواهد رسید.

اگر فرزند فوت شده خود دارای فرزند باشد، چند حالت ممکن است رخ دهد. اگر آن فرزند یک دختر باشد، سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم ترکه و سهم دختر نصف آن خواهد بود و ما بقی باید بین تمام وراث به نسبت فرض آنها تقسیم شود.

اگر فرزندان او چند دختر باشند، سهم تمام دخترها دو سوم ترکه خواهد بود که به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌شود و فرض هر یک از پدر و مادر یک ششم و مابقی اگر باشد، بین تمام ورثه به نسبت فرض آنها تقسیم می شود.

چنانچه وراث فرزند فوت شده، پدر و مادر و فرزندان پسر او باشند، سهم هر کدام از پدر و مادر از ترکه، یک ششم بوده و بقیه ترکه به فرندان می‌رسد.

البته در مورد مادر اگر حاجب برای او وجود داشته باشد، دیگر از مازاد بر یک ششم سهم خود چیزی نخواهد برد. حاجب مادر به معنی آن است که وقتی برای میت چند برادر یا خواهر باشد، در این صورت مادر میّت از بردن بیش از یک سدس محروم می‌شود؛ مشروط بر این‌که:

  • لااقل دو برادر یا یک برادر با دو خواهر یا چهار خواهر باشند.
  • پدر آنها زنده باشد.
  • از ارث ممنوع نباشد مگر به سبب قتل.
  • ابوینی یا ابی تنها باشند.
حتما بخوانید:مشاوره انحصار وراثت

سهم ارث پدر و مادر از فرزند پسر متاهل

درصورتی‌که فرزند فوت شده متاهل باشد، ارثیه بین پدر و مادر و همسر و فرزندان، بنا به میزان سهمشان تقسیم خواهد شد. درصورتی‌که متوفی فرزندی نداشته باشد، سهم زوج و زوجه به ترتیب یک دوم و یک چهارم از ترکه است. همچنین درصورتی‌که متوفی دارای فرزند باشد، سهم ایشان به ترتیب یک چهارم و یک هشتم خواهد بود.

ابتدا سهم همسر بر اساس میزان بالا پرداخت می‌شود و سپس سهم پدر و مادر و فرزندان بر اساس چیزی که قبلا گفته شد، بین ایشان تقسیم می‌گردد.

سهم مادر و پدر از حقوق فرزند فوت شده

حقوقی که فرد دریافت می‌کند نیز می‌تواند به ارث برسد. شرط برقراری حقوق متوفی برای پدر و مادر فرد این است که بیمه‌شده در زمان حیاتش درخواست «کفالت» پدر و مادرش را به علت ناتوانی در تامین معاش، داده باشد. ‌برای تحت پوشش قرار گرفتن والدین، باید سن پدر ۶٠سال تمام و مادر ۵۵ سال تمام باشد.

به غیر از شرایط سنی، تامین معاش پدر و مادر باید به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی مستمری دریافت نکنند یا به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون، از کارافتاده باشند. همچنین، در زمان ارائه تقاضای کفالت برای والدین، آنها بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی نباشند. در این صورت سهم هریک از پدر و مادر ۲۰ درصد از حقوق متوفی خواهد بود.

سهم الارث مادر از فرزند دختر فوت شده

اگر دختر زودتر از مادر فوت کند و پدر دختر نیز فوت کرده باشد، درصورتی‌که در زمان حیات دختر، پدرش در قید حیات بوده باشد و متوفی در زمان فوت مجرد بوده باشد، تمامی ارث به مادر متوفی می‌رسد. اما اگر پدر دختر نیز زنده باشد، سهم الارث مادر یک سوم از ماترک و بقیه برای پدر متوفی است.

سهم ارث مادر از فرزند پسر فوت شده

اگر متوفی پسر و تنها وارث، مادر او باشد، تمام ارث به مادرش می‌رسد. در مورد پسر متوفی (فوت شده) نیز تمام قانون‌هایی که در مورد دختر ذکر شد، صدق می‌کند.

در این مقاله در مورد قوانین ارث از فرزند فوت شده، مطالب مهمی را با شما در میان گذاشتیم. در صورت نیاز به مشاوره یا به دست آوردن اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مشاوران پلتفرم حقوقی ترازو مراجعه کنید.

سوالات متداول

۱. تکلیف سهم الارث مادر از فرزند فوت شده بعد از فوت خودش چه می شود؟

سهم الارثی که به مادر رسیده، مانند بقیه اموالش بین ورثه‌ او تقسیم می‌شود.

۳.۹/۵ - (۴۴ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۴ دیدگاه ثبت شده
عليرضا 4 اردیبهشت 1403
پاسخ

پدرم ده سال زودتر از پدربزرگم فوت میکنن،الان پدر بزرگم هم فوت کردن،از ارثی که پدر بزرگم از پدرم میبرده به عموها وعمه هام که فوت کردن چگونه تقسیم ترکه میشود،آیا پسرعموها ودخترعمه ها وارث هستن؟

علی ناصر 20 اسفند 1402
پاسخ

سلام، پدری فوت شده، پدر بزرگ و مادر بزرگ زنده هستند. این پدر دارای همسر و سه فرزند پسر میباشد، ارث اینها به ترتیب، طبق متن ذیل تقسیم میشود؟
همسر یک هشتم
پدربزرگ یک چهارم
مادر بزرگ یک هشتم
الباقی بین ۳ پسر

مصطفی عبداللهی 11 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر
در حالت فوت فرزند پیش از والدین، در حالت وجود فرزندان، سهم هر یک از والدین، یک ششم بوده فرزندان، اگر پسر باشند، مازاد بر یک ششم ارث پدر و مادر، سهم ارث آن ها خواهد بود. زوجه نیز یک هشتم ارث خواهد برد.

یاسر 3 اسفند 1402
پاسخ

سلام.مادرم قبل پدرش فوت شدبه علت بیماری.حال مادرش هم فوت کردند.مادرم ۴خواهرو۲برادردارندهمه متآهل هستند.خانه پدربزرگم وزمینهاش بین خودشان تقسیم کردن.ولی به مادر اینجانب سهم ندادند.گفتن مادرشما قبل پدرفوت شده سهمی بش نمیرسه.میخوام بدونم واقعا همینطوره سهم به مادرم نمیرسه؟؟؟درپایان بایدبگم اگرسهم به فرزندی که قبل پدربمیره نمیرسه خیلی بی عدالتیه.یه فرزندمحروم بشه بقیه بیشترببرند.این چه عدالتیه.

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام ارثیه پدربزرگ بعد از فوت پدر یا مادر و همچنین، ارثیه مادربزرگ، تنها در صورتی به نوه می رسد که فوت پدر یا مادر، قبل از فوت پدربزرگ یا مادربزرگ اتفاق افتاده و در صورتی که در لحظه فوت اجداد، حتی یکی از فرزندان آنها زنده باشد، نوبت به ارث بردن نوه یا نوه ها نخواهد رسد، ولو اینکه تعداد نوه ها بسیار زیاد باشد.

سجاد گودرزیان 22 دی 1402
پاسخ

سلام ببخشید خواهر من فوت کرده شوهرم زنده، الان دو دختر داره ویه پسر کوچک داره، پدر و مادرشم در حین حیاط هستن، ارث به چه صورت تقسیم میشود

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام زوج یک چهارم و پدرومادر یک ششم و مابقی میان فرزندان

حسینی 15 دی 1402
پاسخ

سلام.‌سالها قبل پدر بزرگم‌فوت شدن بعد پدرم فوت شدن و آخر هم مادربزرگ فوت شدن. آیا از اموال باقی مانده از پدربزرگ‌ و مادر بزرگ پدرم ارثی میبرد و به ما فرزندان و همسر شخص فوت شده ارثی میرسد یا خیر؟

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام پدرشما بعد از فوت پدربزرگتان ارث می برده است

احمد 29 آذر 1402
پاسخ

سلام پدرم از پدربزرگم زودتر فوت کردند ایا ارثی به من که پسرشون هستم میرسه از پدربزرگم؟

مصطفی عبداللهی 15 فروردین 1403
پاسخ

سلام شما از اموال پدرتان ارث می برید.

رها 27 آذر 1402
پاسخ

آیا میتوانم با صلح عمری که از همسرم بگیرم ،مانع گرفتن ارث توسط پدر و مادرش شوم؟

مصطفی عبداللهی 21 فروردین 1403
پاسخ

سلام امکانش هست.