ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

4 آبان 1399
  /  
منتشر شده در ارث
،
مقالات
،

یکی از موارد مهم در تقسیم ارث و مباحث تقسیم ترکه، ارث از فرزند است. ارث از فرزند فوت شده خصوصا فرزند پسر، از جمله مباحث مهمی است که نکات حقوقی خاص خود را دارد. عدم آگاهی در مورد مسائل حقوقی منجر به ضایع شدن حق و حقوق شما می‌شود. بنابراین بد نیست تا حدودی با مسائل حقوقی در این زمینه آشنایی داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم درمورد ارث فرزند فوت شده توضیحاتی به شما ارائه دهیم. این موارد ممکن است در زندگی روزمره، برای هر شخصی رخ دهد. اگر به این موضوع علاقه دارید و یا پرسش‌هایی در مورد ارث از فرزند و نحوه تقسیم آن برایتان پیش آمده، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شرایط ارث مادر و پدر از فرزند

 در مورد ارث والدین از فرزند فوت شده، بر اساس قوانین باید گفت که:

با توجه به این که والدین از وراث طبقه اول محسوب می‌شوند و در زمان فوت فرزندشان زنده بوده‌اند، از فرزند فوت شده‌ خود ارث می‌برند. این قانون در مورد تمام اموال به‌ جامانده و حتی دیون و بدهی‌های متوفی نیز صدق می‌کند.

اگر فرزند فوت شده همسر یا فرزندی نداشته باشد، پدر دو سوم و مادر یک سوم از او ارث خواهد برد. در این فرض اگر هر یک از پدر یا مادر تنها وارث فرزند باشد، تمام اموال به او خواهد رسید.

اگر فرزند فوت شده خود دارای فرزند باشد، چند حالت ممکن است رخ دهد. اگر آن فرزند یک دختر باشد، سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم ترکه و سهم دختر نصف آن خواهد بود و ما بقی باید بین تمام وراث به نسبت فرض آنها تقسیم شود.

اگر فرزندان او چند دختر باشند، سهم تمام دخترها دو سوم ترکه خواهد بود که به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌شود و فرض هر یک از پدر و مادر یک ششم و مابقی اگر باشد، بین تمام ورثه به نسبت فرض آنها تقسیم می شود.

چنانچه وراث فرزند فوت شده، پدر و مادر و فرزندان پسر او باشند، سهم هر کدام از پدر و مادر از ترکه، یک ششم بوده و بقیه ترکه به فرندان می‌رسد.

البته در مورد مادر اگر حاجب برای او وجود داشته باشد، دیگر از مازاد بر یک ششم سهم خود چیزی نخواهد برد. حاجب مادر به معنی آن است که وقتی برای میت چند برادر یا خواهر باشد، در این صورت مادر میّت از بردن بیش از یک سدس محروم می‌شود؛ مشروط بر این‌که:

  • لااقل دو برادر یا یک برادر با دو خواهر یا چهار خواهر باشند.
  • پدر آنها زنده باشد.
  • از ارث ممنوع نباشد مگر به سبب قتل.
  • ابوینی یا ابی تنها باشند.
حتما بخوانید:مشاوره انحصار وراثت

سهم ارث پدر و مادر از فرزند پسر متاهل

درصورتی‌که فرزند فوت شده متاهل باشد، ارثیه بین پدر و مادر و همسر و فرزندان، بنا به میزان سهمشان تقسیم خواهد شد. درصورتی‌که متوفی فرزندی نداشته باشد، سهم زوج و زوجه به ترتیب یک دوم و یک چهارم از ترکه است. همچنین درصورتی‌که متوفی دارای فرزند باشد، سهم ایشان به ترتیب یک چهارم و یک هشتم خواهد بود.

ابتدا سهم همسر بر اساس میزان بالا پرداخت می‌شود و سپس سهم پدر و مادر و فرزندان بر اساس چیزی که قبلا گفته شد، بین ایشان تقسیم می‌گردد.

سهم مادر و پدر از حقوق فرزند فوت شده

حقوقی که فرد دریافت می‌کند نیز می‌تواند به ارث برسد. شرط برقراری حقوق متوفی برای پدر و مادر فرد این است که بیمه‌شده در زمان حیاتش درخواست «کفالت» پدر و مادرش را به علت ناتوانی در تامین معاش، داده باشد. ‌برای تحت پوشش قرار گرفتن والدین، باید سن پدر ۶٠سال تمام و مادر ۵۵ سال تمام باشد.

به غیر از شرایط سنی، تامین معاش پدر و مادر باید به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی مستمری دریافت نکنند یا به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون، از کارافتاده باشند. همچنین، در زمان ارائه تقاضای کفالت برای والدین، آنها بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی نباشند. در این صورت سهم هریک از پدر و مادر ۲۰ درصد از حقوق متوفی خواهد بود.

ارث از فرزند فوت شده قبل از مادر

اگر متوفی فرزند داشته باشد و زودتر از مادر فوت شده باشد، مادر یک ششم را به ارث می‌برد و اگر متوفی فرزند نداشته باشد، مادر یک سوم به فرض و مابقی را به قرابت ارث می‌برد.

قانون ارث از فرزند فوت شده بعد از پدر

اگر فرزندی بعد از پدر فوت کند، بر اساس قانون از پدر ارث خواهد برد. همچنین ارثی که از پدر می‌برد، بخشی از اموال او حساب شده و آنها نیز به وراث او می‌رسد. به عنوان مثال، اگر یک دانگ از خانه پدری به او ارث رسیده باشد، بعد از فوت او همان یک دانگ علاوه بر اموال دیگرش به ورثه‌ او خواهد رسید.

سهم الارث مادر از فرزند دختر فوت شده

اگر دختر زودتر از مادر فوت کند و پدر دختر نیز فوت کرده باشد، درصورتی‌که در زمان حیات دختر، پدرش در قید حیات بوده باشد و متوفی در زمان فوت مجرد بوده باشد، تمامی ارث به مادر متوفی می‌رسد. اما اگر پدر دختر نیز زنده باشد، سهم الارث مادر یک سوم از ماترک و بقیه برای پدر متوفی است.

سهم ارث مادر از فرزند پسر فوت شده

اگر متوفی پسر و تنها وارث، مادر او باشد، تمام ارث به مادرش می‌رسد. در مورد پسر متوفی (فوت شده) نیز تمام قانون‌هایی که در مورد دختر ذکر شد، صدق می‌کند.

در این مقاله در مورد قوانین ارث از فرزند فوت شده، مطالب مهمی را با شما در میان گذاشتیم. در صورت نیاز به مشاوره یا به دست آوردن اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مشاوران پلتفرم حقوقی ترازو مراجعه کنید.

سوالات متداول

۱. تکلیف سهم الارث مادر از فرزند فوت شده بعد از فوت خودش چه می شود؟

سهم الارثی که به مادر رسیده، مانند بقیه اموالش بین ورثه‌ او تقسیم می‌شود.

۳.۹/۵ - (۴۱ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۳ دیدگاه ثبت شده
afsane 22 اسفند 1401
پاسخ

سلام وقت بخیر.مادر من بعد مادرش فوت کرده ایا بعد فوت مادربزرگم بهش ارث میرسه یعنی به مادرم؟؟

کارشناس حقوقی ترازو 2 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
خیر.

فریده 1 اسفند 1401
پاسخ

سلام برادر من خانومشو طلاق داده بچشم قنداق که بوده به مادرش داده الان برادرم فوت کردن بعد از پدرم فوت کردن الان پسرش سهمیه از ارثیه پدربزرگ داره? اگر داره چقدر سهم داره

کارشناس حقوقی ترازو 3 اسفند 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بعد از فوت پدر شما بخشی از اموال ایشون به برادر شما منتقل شده. بعد از فوت برادر شما اموال ایشون از جمله سهم الارثی که به ایشون رسیده، به فرزندشون میرسه. پس در واقع نوه از پدر خودش ارث میبره نه پدربزرگ.

Rnjbr 30 بهمن 1401
پاسخ

سلام ، خسته نباشید، پدربزرگم ملکی رو بصورت صلح عمری به پدرم واگذار کردند، اما پدرم زودتر فوت کرد و سپس پدر بزرگم فوت شد، در واقع متصالح زودتر از مصالح فوت کرده، حال با توجه به یک ششم سهم الارث پدربزرگم از پدرم که یک دنگ از کل میباشد، ما می‌توانیم پنج دنگ باقیمانده پدرم را بفروشیم و بعدا تکلیف آن یک دنگ را مشخص کنیم؟؟

کارشناس حقوقی ترازو 3 اسفند 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
با توجه به مشاعی بودن ابتدا باید از طریق اداره ثبت برای افراز اقدام کنید. اگه قابل افراز نبود با اخذ گواهی عدم امکان افراز، باید دعوا با عنوان دستور فروش به طرفیت سایر مالکین طرح کنید. پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

بی نیازی 21 بهمن 1401
پاسخ

سلام
خانم بنده فوت شده آیا بچه های من که دختر هستند از پدر بزرگشان بعد از خانم بنده فوت شده ارث می برند ؟؟ ممنونم

کارشناس حقوقی ترازو 22 بهمن 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
در صورتی که متوفی حتی یک فرزند داشته باشه نوه ها ارث نمیبرن.

مهری 8 بهمن 1401
پاسخ

سلام
پدر بنده فوت شده و مادرش در قید حیات هستند و طبق قانون مادربزرگم سهم الارث داره از پدرم.ولی چیزی طلب نکرده و اموالی بنام مادربزرگم ثبت نشده. حال اگر مادر بزرگم فوت کند تکلیف ارثی که از پدرم بهش رسیده چه میشود

کارشناس حقوقی ترازو 11 بهمن 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بین وراث مادربزرگ تقسیم خواهد شد.

محمد هادی 7 دی 1401
پاسخ

سلام
برادر من که متاهل و دارای دو فرزند است فوت شده. پد مادرم درقید حیات هستند اما پدرم دچار آلزایمر هستند. تکلیف قیومیت فرزندان متوفی و سهم الارث پدرم چه می شود؟

کارشناس حقوقی ترازو 14 دی 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
در خصوص قیمومت فرزندان میتونید از طریق دادگاه اقدام کنید تا نصب قیم انجام بشه. سهم الارث پدر شما هم پابرجا هست و اگه ایشون دچار حجر هستن باید اداره اموال توسط قیم انجام بشه.

نور 26 آذر 1401
پاسخ

سلام.مادر من قبل از مادر وبعداز پدرشون فوت شدند
ولی بعداز فوت ایشون طلاها و خانه پدری ایشون که مادرشون در آن زندگی میکردند بین ورثه تقسیم نشده الان که مادر بزرگم فوت شدند آیا بازهم از طلاها و سهم خانه پدری مادرم مادر بزرگم که الان فوت شدند ارثی از مادرم میبرند؟

کارشناس حقوقی ترازو 6 دی 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
به نسبت سهم الارث، ارث خواهند برد.

امیر 21 آبان 1401
پاسخ

با سلام پدر بزرگ بنده قبله پدرم فوت کردن وقیتی پدرم فوت کردن مادره ایشان در قید حیاط بودن ک بعد یک ماه به رحمت خدا رفت حال عمو ها و عمه ها میتوانند یک هشتم مهریه مادر بزرگ را از ارث پدریمون کم کنن ؟؟

کارشناس حقوقی ترازو 23 دی 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
با فوت مادر، هر یک از وراث به نسبت سهم الارث حق مطالبه مهریه رو دارند

سبا 21 آبان 1401
پاسخ

سلام‌وقت به خیر
پدر بزرگ بنده ۲۰ سال پیش فوت کردند
الان نوه های پسری و دختری ایشون ادعای ارث پدر و مادرشون رو می کنند
ولی چیزی به اسم پدر بزرگ بنده نمونده و بیشترش یا بدون سنده یا به نام پدر بنده س با قولنامه و سند
ایا اونا با این شرایط ارث میبرن ؟
البته عمه های بنده که اون موقع کاغذ مهر کردند که ارث نمیخواهیم ( فقط کاغذه و مهر شورا داره محضری نیست ) الان می توانند باز هم ادعای ارث بکنند با وجود اون کاغذ ؟

کارشناس حقوقی ترازو 21 آبان 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
با وجود فرزند برای متوفی، نوادگان ارث نمیبرن بنابراین با توجه به اینکه عمه شما در زمان فوت پدربزرگ در قید حیات بودن به نوه ها ارثی نمیرسه.

عرفان 16 آبان 1401
پاسخ

باسلام اگر پسر قبل از پدر بمیرد به فرزند پسر از طرف پدر بزرگ ارس می‌رسد یانه

کارشناس حقوقی ترازو 20 آبان 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
خیر