ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

ارث از فرزند؛ قانون ارث برای فرزند فوت شده چیست؟

4 آبان 1399
  /  
منتشر شده در ارث
،
مقالات
،

یکی از موارد مهم در تقسیم ارث و مباحث تقسیم ترکه، ارث از فرزند است. ارث از فرزند فوت شده خصوصا فرزند پسر، از جمله مباحث مهمی است که نکات حقوقی خاص خود را دارد. عدم آگاهی در مورد مسائل حقوقی منجر به ضایع شدن حق و حقوق شما می‌شود. بنابراین بد نیست تا حدودی با مسائل حقوقی در این زمینه آشنایی داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم درمورد ارث فرزند فوت شده توضیحاتی به شما ارائه دهیم. این موارد ممکن است در زندگی روزمره، برای هر شخصی رخ دهد. اگر به این موضوع علاقه دارید و یا پرسش‌هایی در مورد ارث از فرزند و نحوه تقسیم آن برایتان پیش آمده، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شرایط ارث مادر و پدر از فرزند

 در مورد ارث والدین از فرزند فوت شده، بر اساس قوانین باید گفت که:

با توجه به این که والدین از وراث طبقه اول محسوب می‌شوند و در زمان فوت فرزندشان زنده بوده‌اند، از فرزند فوت شده‌ خود ارث می‌برند. این قانون در مورد تمام اموال به‌ جامانده و حتی دیون و بدهی‌های متوفی نیز صدق می‌کند.

اگر فرزند فوت شده همسر یا فرزندی نداشته باشد، پدر دو سوم و مادر یک سوم از او ارث خواهد برد. در این فرض اگر هر یک از پدر یا مادر تنها وارث فرزند باشد، تمام اموال به او خواهد رسید.

اگر فرزند فوت شده خود دارای فرزند باشد، چند حالت ممکن است رخ دهد. اگر آن فرزند یک دختر باشد، سهم هر یک از پدر و مادر یک ششم ترکه و سهم دختر نصف آن خواهد بود و ما بقی باید بین تمام وراث به نسبت فرض آنها تقسیم شود.

اگر فرزندان او چند دختر باشند، سهم تمام دخترها دو سوم ترکه خواهد بود که به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌شود و فرض هر یک از پدر و مادر یک ششم و مابقی اگر باشد، بین تمام ورثه به نسبت فرض آنها تقسیم می شود.

چنانچه وراث فرزند فوت شده، پدر و مادر و فرزندان پسر او باشند، سهم هر کدام از پدر و مادر از ترکه، یک ششم بوده و بقیه ترکه به فرندان می‌رسد.

البته در مورد مادر اگر حاجب برای او وجود داشته باشد، دیگر از مازاد بر یک ششم سهم خود چیزی نخواهد برد. حاجب مادر به معنی آن است که وقتی برای میت چند برادر یا خواهر باشد، در این صورت مادر میّت از بردن بیش از یک سدس محروم می‌شود؛ مشروط بر این‌که:

  • لااقل دو برادر یا یک برادر با دو خواهر یا چهار خواهر باشند.
  • پدر آنها زنده باشد.
  • از ارث ممنوع نباشد مگر به سبب قتل.
  • ابوینی یا ابی تنها باشند.
حتما بخوانید:مشاوره انحصار وراثت

سهم ارث پدر و مادر از فرزند پسر متاهل

درصورتی‌که فرزند فوت شده متاهل باشد، ارثیه بین پدر و مادر و همسر و فرزندان، بنا به میزان سهمشان تقسیم خواهد شد. درصورتی‌که متوفی فرزندی نداشته باشد، سهم زوج و زوجه به ترتیب یک دوم و یک چهارم از ترکه است. همچنین درصورتی‌که متوفی دارای فرزند باشد، سهم ایشان به ترتیب یک چهارم و یک هشتم خواهد بود.

ابتدا سهم همسر بر اساس میزان بالا پرداخت می‌شود و سپس سهم پدر و مادر و فرزندان بر اساس چیزی که قبلا گفته شد، بین ایشان تقسیم می‌گردد.

سهم مادر و پدر از حقوق فرزند فوت شده

حقوقی که فرد دریافت می‌کند نیز می‌تواند به ارث برسد. شرط برقراری حقوق متوفی برای پدر و مادر فرد این است که بیمه‌شده در زمان حیاتش درخواست «کفالت» پدر و مادرش را به علت ناتوانی در تامین معاش، داده باشد. ‌برای تحت پوشش قرار گرفتن والدین، باید سن پدر ۶٠سال تمام و مادر ۵۵ سال تمام باشد.

به غیر از شرایط سنی، تامین معاش پدر و مادر باید به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی مستمری دریافت نکنند یا به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون، از کارافتاده باشند. همچنین، در زمان ارائه تقاضای کفالت برای والدین، آنها بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی نباشند. در این صورت سهم هریک از پدر و مادر ۲۰ درصد از حقوق متوفی خواهد بود.

ارث از فرزند فوت شده قبل از مادر

اگر متوفی فرزند داشته باشد و زودتر از مادر فوت شده باشد، مادر یک ششم را به ارث می‌برد و اگر متوفی فرزند نداشته باشد، مادر یک سوم به فرض و مابقی را به قرابت ارث می‌برد.

قانون ارث از فرزند فوت شده بعد از پدر

اگر فرزندی بعد از پدر فوت کند، بر اساس قانون از پدر ارث خواهد برد. همچنین ارثی که از پدر می‌برد، بخشی از اموال او حساب شده و آنها نیز به وراث او می‌رسد. به عنوان مثال، اگر یک دانگ از خانه پدری به او ارث رسیده باشد، بعد از فوت او همان یک دانگ علاوه بر اموال دیگرش به ورثه‌ او خواهد رسید.

سهم الارث مادر از فرزند دختر فوت شده

اگر دختر زودتر از مادر فوت کند و پدر دختر نیز فوت کرده باشد، درصورتی‌که در زمان حیات دختر، پدرش در قید حیات بوده باشد و متوفی در زمان فوت مجرد بوده باشد، تمامی ارث به مادر متوفی می‌رسد. اما اگر پدر دختر نیز زنده باشد، سهم الارث مادر یک سوم از ماترک و بقیه برای پدر متوفی است.

سهم ارث مادر از فرزند پسر فوت شده

اگر متوفی پسر و تنها وارث، مادر او باشد، تمام ارث به مادرش می‌رسد. در مورد پسر متوفی (فوت شده) نیز تمام قانون‌هایی که در مورد دختر ذکر شد، صدق می‌کند.

در این مقاله در مورد قوانین ارث از فرزند فوت شده، مطالب مهمی را با شما در میان گذاشتیم. در صورت نیاز به مشاوره یا به دست آوردن اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مشاوران پلتفرم حقوقی ترازو مراجعه کنید.

سوالات متداول

۱. تکلیف سهم الارث مادر از فرزند فوت شده بعد از فوت خودش چه می شود؟

سهم الارثی که به مادر رسیده، مانند بقیه اموالش بین ورثه‌ او تقسیم می‌شود.

۳.۹/۵ - (۴۱ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۳ دیدگاه ثبت شده
رضا 6 خرداد 1402
پاسخ

سلام مادر بنده بعد از پدربرزگم فوت شده و خونه ای ک مونده بود سهمی ازش رو خریده بود مادرم ایا ؟ الان میتوانم سهم مادرم از خونه رو داسته باشم ؟

کارشناس حقوقی ترازو 9 خرداد 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله سهم الارث مادر شما از اون ملک بخشیش به شما میرسه.

کیومرث 31 اردیبهشت 1402
پاسخ

پدری دو پسر و زنش را کشته است و دیگر بچه ای ندارد زن ۸ وارث خواهری و برادری دارد و مرد هم در زندان است. وضعیت ارث و سایر موارد مانند قصاص چطوری می باشد؟ ممنون می شوم اگر پاسخ بفرمائید

کارشناس حقوقی ترازو 9 خرداد 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
وراث زن میتونن مهریه خواهر رو مطالبه کنند. اما ارثی از اموال قاتل به آنها نخواهد رسید.

.... 20 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام
مادر من بعد پدربزرگم فوت شده و ما دو پسریم که قراره زمینی به عنوان ارث پدربزرگم تقسیم شه بین وراث .قبل مادرم تقسیم نشده بود و جزو سهم مادرم نیست بازم به پدرم ارث از پدرشوهرش باوجود ما دو فرزند و ازدواج مجدد پدرم میرسه؟

کارشناس حقوقی ترازو 25 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
یک چهارم اموال مادر به پدر شما میرسه مابقی طبق سهم هر فرزند تقسیم میشه.

نسیم 7 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام من شوهرم بعداز پدر شوهرم فوت کرده فرندی هم ندارم
میخواستم بدونم سهم الارث شوهرم از پدرش به من میرسه
واینکه اموال شوهرم چی میشه
واینکهمن میتونم از اموال شوهرم مهریه ام رو بردارم

کارشناس حقوقی ترازو 8 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله میتونید مهریه رو مطالبه کنید. ابتدا دیون متوفی از جمله مهریه پرداخت میشه بعد باقی اموال بین وراث تقسیم میشه. بله به نسبت سهم شوهرتون از ارث پدری به شما ارث میرسه البته به میزان سهم الارثتون.

اشکان 2 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام بر اساتید گرامی . من یک سوال ویژه دارم . (مادره بنده فوت شده و تنها فرزندش من هستم. مادرم از پدرم طلاق گرفته نزدیک به ۲۰ ساله و من کفیل مادرم هستم . مادرم صیغه ۹۹ساله کرده با یک مرد میخوام بدونم اون مردارثی خواهد برد ؟ و سوالم دومم که خیلی مهمه اینه که مادره من پدرشون فوت شده اما مادرش زنداست ایا او ارثی خواهد برد و چند درصد ارث میبرد. درضمن مادرمن ۳خواهر و۴برادر دارد

کارشناس حقوقی ترازو 4 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرارکنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

سجاد 28 فروردین 1402
پاسخ

سلام
اگر فرزند پسر خانواده زودتر از مادر خود و بعد از پدر فوت کند ایا فرزندان و همسرش از ارث پدری دارن یا خیر؟!
پدر خانواده تمام املاک را ب اسم مادر خانواده کرده است و فوت شده
و الان پسر بزرگ خانواده فوت شده و مادر وی و ی برادر و ۲خواهر در قید حیات هستند و فرزند پسر بزرگ ک فوت شده دارای همسر و ۲فرزند پسر است.
ممنون میشم توضیح بدین

کارشناس حقوقی ترازو 4 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اگه پدر در زمان حیات تمامی اموال خودش رو انتقال داده باشه دیگه اموالی باقی نمیمونه تا بین وراث تقسیم بشه.

ابراهیم 23 فروردین 1402
پاسخ

سلام و عرض ادب. پدر من فوت کرده.‌مادر پدرم هنوز زنده هست. انحصار ورثه کردیم و یک ششم به مادر پدرم سیده. مادرپدرم چیزی از ماترک نمیخواهد و ادعایی ندارد، کهولت سن دارد و زمین‌گیر است. اگر موضوع تا فوت مادربزرگم منفعل بماند، آیا برادران و خواهران پدرم -عموها و عمه- میتوانند بعد از فوت مادرشان ادعای به حقی نسبت به ماترک پدرم داشته باشند؟ ضمنا مادربزرگ اکنون تحت سرپرستی یکی از عموها می باشد. ممنون

کارشناس حقوقی ترازو 24 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
با فوت مادربزرگ، اموال ایشون از جمله یک ششم مورد اشاره به وراث ایشون میرسه و به نسبت سهمشون میتونن مطالبه کنن.

مهرداد اسماعیلی 12 فروردین 1402
پاسخ

سلام عرض ادب و احترام ممنون میشم به سوالم پاسخ بدین شدیدا مهم هست برام، پدربزرگ پدری بنده ۴۰ سال فوت کرده، بعدش پدر بنده ۷ ساله فوت کرده و حالا مادر بزرگ پدری ام که مادر پدرم بود هم که تقریبا مسئولیت تقسیم سهم الارث فرزندانش با او بود هم فوت کرده،با این شرایط آیا به پدر من یا فرزندش که من باشم ارثی تعلق میگیره؟

کارشناس حقوقی ترازو 16 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
پدر شما صرفا از اموال پدربزرگ ارث میبرن که شما به عنوان وراث پدر میتونید اون رو مطالبه کنید.

کامران 10 فروردین 1402
پاسخ

سلام وقت بخیر .وقتی که پدر من فوت کرده پدر و مادرش زنده بودن و پدرم از خودش هیچ اموالی نداشته و پدربزرگم وصیت کرده که من و برادرم ارث پدرم را بعداز فوتش دریافت کنیم و مادرم را به عقد عمویم درآوده اند و بعد از فوت پدربزرگم مادرم برای تایید و تنفیذ وصیتنامه به دادگاه مراجعه کرده و اقامه دعوا کرده و دادگاه با احضار وراث[عمو . عمه ها و مادربزرگم]بعد از تایید و قبول وصیتنامه از طرف آنها حکم به مالک بودن من و برادرم نسبت به سهم الارث پدرم از اموال پدربزرگم را صادر کرده است حال ما از عمویم درخواست سهم خویش راکرده ایم ولی عمویم گفته که مادربزگم هم از شما ارث میگیرد. آیا مادربزرگم با این شرایط می تواند از من و برادرم ارث دریافت کند. باتشکر از شما

کارشناس حقوقی ترازو 11 اردیبهشت 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرارکنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

رضا همتی 24 اسفند 1401
پاسخ

سلام و عرض ادب
پدربزرگ من فوت شده است و انحصار وراثت نیز صورت نگرفته است مادر من پس از ایشان فوت شده اند. اکنون برای انحصار وراثت اموال پدربزرگم حقی برای من که نوه دختری ایشان هستم در نظر گرفته می شود؟

با تشکر

کارشناس حقوقی ترازو 2 فروردین 1402
پاسخ

سلام و وقت بخیر
بله شما به قائم مقامی مادر، ارث خواهید برد. در واقع بعد از فوت پدربزرگ، اموال ایشون به نسبت سهم الارث به مادر شما رسیده و به علت فوت مادر، شما به نسبت سهم الارث محق هستید.

ناشناس 5 دی 1402
پاسخ

سلام
پدر من ۱۲ ساله فوت شده من تک فرزند هستم پدر بزرگ و مادر بزرگم در قید حیاط هستن اونطور ک شنیدم چون پدرم فوت کرده ارث بهش تعلق نمیگیره؟
میخواستم بدونم مادر میتونه مهریه شو بگیره یا نه ؟
ممنون میشم دوتا سوالمو جواب بدین 🙏🌹

مصطفی عبداللهی 20 فروردین 1403
پاسخ

سلام درصورت فوت پدربزرگ شما و نبود فرزندان دیگر برای ایشان به نوه ها یعنی شما ارث خواهد رسید.