مشاوره تنظیم قرارداد

مشاوره تنظیم قرارداد

20 تیر 1401
  /  
منتشر شده در مقالات
،
قرارداد
،

امروزه با گسترش و پیچیده‌تر شدن تبادلات اجتماعی و اقتصادی،‌ نیاز به تنظیم روابط میان افراد جامعه بیش از پیش حس می‌شود. از آنجا که این روابط باید از استحکام کافی برخوردار باشند تا قوام جامعه و روابط حفظ شود، پای قراردادهای حقوقی به عنوان سندی که تضمین‌کننده حفظ حقوق افراد است به زندگی اشخاص باز می‌شود. البته نگارش قراردادهای حقوقی امری بسیار پیچیده و دشوار است که گاه با پیش و پس شدن تنها یک کلمه، وضعیت قرارداد کاملا تغییر خواهد کرد. بنابراین برای هر فرد لازم است که ضمن دانستن اموری کلی در این باره، از متخصصین این حوزه برای عقد قراردادها بهره بگیرد. در این مقاله قصد داریم تا قدری بیشتر در مورد مشاوره تنظیم قرارداد سخن بگوییم.

مشاوره حقوقی امور قراردادها

یکی از دقیق‌ترین و دشوارترین مسائل حقوقی، نگارش قرارداد است. با یک مثال ساده مطلب را روشن‌تر می‌کنیم. حتما در بسیاری از قراردادها این جمله را دیده‌اید که «کافه خیارات ساقط شد.» این که خیارات چه حقوقی به شما می‌دهد و ساقط کردن یا نکردن آن چه تاثیری بر ادامه قرارداد دارد، چیزی است که اغلب افراد از آن بی اطلاعند. همین یک جمله کوتاه ممکن است باعث شود که شما در جایی که متحمل خسارت شده‌اید، امکان فسخ معامله را از دست بدهید. بنابراین لازم است تا از مشاوره تنظیم قرارداد توسط یک مشاور متبحر و حرفه‌ای برخوردار شوید.

ضرورت تنظیم قرارداد

ضرورت تنظیم قرارداد تا جایی است که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:‌ «ای اهل ایمان، چون به قرض و نسیه معامله کنید تا زمانی معیّن، سند و نوشته در میان باشد.» یعنی هم باید قراردادی در میان باشد و هم آن که آن را مکتوب کرد تا در صورت اختلاف، مبنایی محکم برای رفع اختلاف در کار باشد. امروزه نیز قراردادها چنین نقشی دارند. یعنی هم حدود حق و تکلیف طرفین را معین می‌کنند و هم آن که در صورت بروز اختلاف، دادگاه با رجوع به قرارداد و تفسیر آن اقدام به صدور حکم خواهد کرد.
ممکن است بپرسید پس جایگاه قوانین در صورت بروز اختلاف کجاست؟‌ باید بدانید که قانون در حیطه قراردادها سعی داشته تا بیشتر بر اراده اشخاص حاکم باشد، مگر در مواردی که توافق طرفین برخلاف اخلاق یا نظم عمومی باشد که این موارد به طور مشخص در قانون تعیین تکلیف شده است. بنابراین قوانین در حوزه قراردادها بیشتر جنبه تکمیلی داشته و آن چه مهم است، اراده طرفین خواهد بود. پس لازم است تا این اراده در قالب قرارداد به شکلی دقیق مضبوط گردد.

نکات مهم درباره قرادادها

البته در مورد قراردادها نکات بسیاری می‌توان گفت که به طور خلاصه برخی از آنها را بیان خواهیم کرد:

  1. قبل از نگارش قرارداد، حتما درباره مفاد آن توافق کنید و با تهیه پیش‌نویس نسخه نهایی را تنظیم کنید.
  2. قرارداد به تعداد ذی‌نفعان تهیه شود و در متن آن ذکر کنید که این قرارداد دارای چند نسخه است.
  3. اگر از قراردادهای چاپی استفاده می‌کنید، لازم نیست تمام شرط‌های پیش‌نوشته را بپذیرید. حتما در قرارداد ذکر کنید که کدام شروط مورد پذیرش بوده و کدام نیست.
  4. برای امضای قرارداد حتما احراز هویت طرف قرارداد را مدنظر قراردهید و بدون حضور او قرارداد را امضا نکنید.
  5. طرفین قرارداد و حقوق و تکالیف آنها را حتما به طور دقیق در قرارداد ذکر کنید.
  6. بهتر است قرارداد در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده تا بعدا دچار دردسر نشوید.
  7. مدت و موضوع قراداد به طور دقیق باید ذکر گردد.

انواع مشاوره تنظیم قرارداد

برای مشاوره تنظیم قراردادها شما دو راه پیش رو دارید. گزینه اول، استفاده از خدمات مشاوره حضوری یا آنلاین وکلای مجرب در این زمینه است. وکلا در جلسات مشاوره تنظیم قرارداد، نکات کلی و مهم در این زمینه را به شما گوشزد خواهند کرد. این کار گرچه سودمند است، اما به نظر ما کافی نیست. راه دوم این است که عقد قرارداد را کاملا به یک وکیل متبحر بسپارید تا او مفاد توافق شما را با زبان حقوقی و دقیق بنویسد تا منافع و حقوق شما به بهترین نحو ممکن تامین گردد.

مزایای تنظیم قرارداد توسط مشاور حقوقی

حال ممکن است بپرسید که مزایای استفاده از وکیل و مشاوره تنظیم قرارداد چیست؟‌ مهمترین اتفاقی که در استفاده از مشاوره تنظیم قرارداد توسط وکیل رخ می‌دهد این است که قراردادی محکم و استوار در موضوع موردنظر نگاشته می‌شود که به بهترین وجه ممکن منافع شما را تامین خواهد کرد. به عنوان مثال یک وکیل متبحر، ضمانت اجرای مناسب برای اجرای قرارداد را در متن می‌گنجاند که باعث می‌شود تعهد به درستی انجام شده و یا در صورت عدم انجام تعهد، خسارت به بهترین وجه ممکن جبران شود.
همچنین با این کار در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی خواهد شد. بسیاری از اختلافات و مشکلات حقوقی به دلیل قراردادهای ضعیف است. اگر از خدمات مشاوره تنظیم قرارداد استفاده کنید و قرارداد شما به طور صحیح نوشته شود، پیشاپیش جلوی بسیاری از مشکلات گرفته می‌شود. زیرا وکیل تنظیم قرارداد متبحر و مجرب، دارای اشراف به مسائل حقوقی و قوانین است و به همین دلیل مثلا می‌تواند با گنجاندن شرط داوری از حضور در راه پر پیچ و خم دادگاه‌ها جلوگیری کند. همچنین در صورت بروز اختلاف، نگارش یک قرارداد قوی احتمال پیروزی شما را در دعوا افزایش می‌دهد.

مشخصات مشاور حقوقی قرارداد

یک مشاور تنظیم قرارداد متبحر و مجرب کسی است که در این زمینه دارای تحصیلات و همچنین تجربه کاری است. توجه کنید که برخی از افراد صرفا با توجه به تجربه خود مثل بنگاه‌های معاملات و …، خود را متخصص نوشتن قرارداد معرفی می‌کنند. اما باید بدانیم که دانستن چند اصطلاح حقوقی، کسی را به گزینه مناسب برای مشاوره تنظیم قرارداد تبدیل نمی‌کند.
همچنین یک مشاور خوب، عواقب و نتایج شروط و مطالب موجود در قرارداد را به زبان ساده برای فرد مشخص کرده و بهترین راه برای تامین منافع موکل خود را ارائه خواهد داد. البته با توجه به گستردگی نوع قراردادها، مشاور باید در آن زمینه خاص دارای تجربه باشد.

سخن پایانی

قرارداد به منزله قانون اساسی رابطه حقوقی دو نفر است که به تنظیم این رابطه می‌پردازد. هرچه اصول این قانون اساسی مستحکم‌تر و قوی تر باشد، امکان شکست این رابطه و حصول اختلاف در آن کمتر خواهد شد. اما از آنجا که این کار امری بسیار تخصصی و نیازمند تسلط به مواد قانونی و حقوقی است، توصیه ما این است که حتما از خدمات مشاوره تنظیم قرارداد توسط مشاور حقوقی بهره ببرید. می‌توانید برای دریافت مشاوره تنظیم قرارداد به وکلای مجرب ما در پلتفرم حقوقی ترازو مراجعه کنید.

امتیاز دادن به این مقاله

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *