حق طلاق بهتر است یا مهریه؟

حق طلاق بهتر است یا مهریه؟

تیر 6, 1401
  /  
منتشر شده در مقالات
،
خانواده
،
مشاوره حقوقی با وکیل

حق طلاق چیست؟ آیا حق طلاق بهتر است یا مهریه؟ اینها سوالاتی است که روزانه از ما پرسیده می‌شود. بنابراین اگر شما نیز در این مورد سوالی دارید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.
حق طلاق امری است که بر اساس قوانین ما، در اختیار مرد است و زن بدون دلیل نمی‌تواند طلاق بگیرد. حق طلاق فقط برای مرد است و مرد برای انجام این حق، به زن وکالت می‌دهد تا خود را طلاق بدهد. طلاق در مواردی هم که زن وکالت در آن دارد، نیاز به رعایت تشریفات و مراحل قانونی دارد.

آیا می‌توان بدون بخشیدن مهریه حق طلاق گرفت؟

حق طلاق در واقع وکالت دادن به زن برای طلاق دادن خودش است، بنابراین نیازی به بخشیدن مهریه ندارد. البته مانند هر شرط دیگری، طرفین می‌توانند در مورد آن توافق کنند که دادن حق طلاق به زن، در ازای بخشش مهریه باشد. همچنین معمولا زن در زمان اعمال این حق، برای آن که حق رجوع (بازگشت به زن) از طلاق برای مرد وجود نداشته باشد، قسمتی یا تمام مهریه را می‌بخشد تا طلاق از نوع طلاق رجعی نباشد و رابطه زوجیت هر چه زودتر پایان یابد.

چگونه حق طلاق بگیریم؟

حق طلاق (وکالت در طلاق) از طرف مرد به زن داده می‌شود. بنابراین روشن است که نیاز به توافق قبلی زوجین و رضایت مرد دارد. دادن این حق می‌تواند به صورت یک شرط ضمن عقدنامه (سند ازدواج) باشد یا به صورت یک قرارداد مستقل که هم در دفترخانه اسناد رسمی و هم در دفترخانه ازدواج و طلاق قابل تنظیم است، باشد. این حق حتما باید به صورت رسمی داده شود تا در محاکم قابل اسنتاد باشد.

چگونه مهریه را ببخشیم؟

مطابق مواد قانونی از لحظه عقد ازدواج زن مالک مهریه می شود و اختیار دارد هر عملی نسبت به آن انجام دهد؛ مثل بخشیدن آن. مرد هم از لحظه عقد بدهکار مهریه می شود و زن می تواند آن را مطالبه کند. هر طلبکاری می تواند طلب خود را به بدهکار ببخشد ، زن هم می تواند از مطالبه مهریه چشم پوشی کند. این بخشش ممکن است هم دردوران زندگی مشترک باشد یا در زمان طلاق در صورتی که قبلا نبخشیده باشد. زن می تواند همراه با عقدنامه و مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملّی در رضایت و سلامت عقلی کامل و داشتن ۱۸ سال تمام ، با حضور در دفترخانه اسناد رسمی ، به موجب سند رسمی مهریه خود را ببخشد یا به صورت دستنوشته ای عادی آن را انجام دهد.

آیا می توان از بخشش مهریه رجوع کرد؟

به طور کلی می توان گفت چنانچه زن از بخشیدن مهریه پشیمان شود و آن را مطالبه کند، امکان رجوع بعد از بخشیدن وجود ندارد. اگربه صورت دستنوشته عادی بخشیده باشد اقرارمحسوب می شود و انکار بعد از اقرار پذیرفته نیست. همچنین اگر به موجب سندی که در دفترخانه تنظیم شده باشد مرد را ابرا کرده باشد، دیگر مرد بدهکار زن نیست و امکان رجوع وجود ندارد. البته در جایی که زن مهریه را در قالب هبه و هدیه دادن به مرد میدهد تحت شرایطی می تواند رجوع کند.

حتما بخوانید:پشیمانی از طلاق

دادن حق طلاق به زن

داشتن حق طلاق برای زن اهمیت زیادی دارد چون طلاق فقط به اراده مرد است و می تواند بدون اینکه دلیل طلاق را ثابت کند و با مشکلی روبه رو شود زن را طلاق بدهد. اما اگر زن بعد از ازدواج در زندگی با همسر خود با مشکل و عدم تفاهم مواجه شود چون در اصل برای زن حق طلاقی وجود ندارد و فقط در موارد استثنائی که در قانون آمده و در صورت اثبات شرایطش می تواند تقاضای طلاق کند، پس زن با داشتن حق طلاق مراحل زمانبر و پیچیده طلاق را آسانتر و درزمان کمتری خود را از این شرایط نامطلوب خارج کند.

از روی دیگر مهریه هم مزایایی دارد تا پس از طلاق پشتوانه ای مالی باشد تا زن از پس زندگی خود برآید اما در سالیان اخیر با وضع قوانین محدودیت هایی در مطالبه آن ایجاد شده به عنوان مثال مطالبه مهریه بیشتراز صد وده سکه بهارآزادی در صورتی ممکن است که زن توانایی مالی مرد را ثابت کند. با این حال معیار دقیقی برای برتر دانستن یکی بر دیگری وجود ندارد و هر شخص بر اساس شرایط و میل خود هر کدام را که مناسب دانست، انتخاب می‌کند.

وکالت بلاعزل بهتر است یا عادی؟

در وکالت بلاعزل که از نام آن پیداست موکل حق عزل وکیل و برهم زدن عقد وکالت را از خود سلب می‌کند. اما در هرحال این عقد با فوت هریک از طرفین به هم میخورد. وکالت در طلاق که ضمن عقد ازدواج داده می‌شود به صورت بلاعزل بوده و مرد نمی‌تواند وکالت خود را پس بگیرد. اما در وکالت عادی هر یک از طرفین هر وقت بخواهد می‌تواند عقد را برهم بزند و موکل برای عزل وکیل محدودیتی ندارد. با این حال انتخاب هر یک از این نوع به روابط موکل با وکیل ومیزان اعتمادش بستگی دارد.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد حق طلاق تنها برای مرد است و فقط وکالت در انجام آن را می تواند به زن بدهد تا علاوه بر مرد ، زن هم این حق را داشته باشد. در مورد اینکه حق طلاق بهتر است یا مهریه نیز توضیح دادیم اما با توجه به شرایط هر شخص بهتر است مرد وزن برای شناخت حقوق خود و برابر کردن آن در امرازدواج از مشاوره یک فرد آگاه به این حقوق مانند وکیل دادگستری بهره مند شوند تا بهترین راهنمایی متناسب با شرایطشان را دریافت کنند.

۱. حق طلاق چیست؟

حق طلاق وکالت دادن به زن برای طلاق دادن خودش است.

۲. آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد؟

در اصل برای زن حق طلاقی وجود ندارد و فقط در موارد استثنائی که در قانون آمده و در صورت اثبات شرایطش می تواند تقاضای طلاق کند. اما با داشتن حق طلاق، مراحل زمانبر و پیچیده طلاق را آسانتر می‌کند.

۳. آیا زنی که حق طلاق دارد میتواند مهریه بگیرد؟

گرفتن حق طلاق مانعی برای دریافت مهریه نیست، اما طرفین می‌توانند در مورد آن توافق کنند که دادن حق طلاق به زن، در ازای بخشش مهریه باشد.

۴. آیا با بخشیدن مهریه میتوان طلاق گرفت؟

حق طلاق وکالت دادن به زن برای طلاق دادن خودش است، بنابراین نیازی به بخشیدن مهریه ندارد. اما طرفین می‌توانند در مورد آن توافق کنند که دادن حق طلاق به زن، در ازای بخشش مهریه باشد.

امتیاز دادن به این مقاله

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.