اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

اجرا گذاشتن سفته یا نحوه وصول سفته

23 آبان 1399
  /  
منتشر شده در مقالات
،
اسناد تجاری
،

اجرا گذاشتن سفته یا وصول سفته یکی از موارد متداول مراجعین به کارشناسان حقوقی است. همانطور که می‌دانید به سندی تجاری که به وسیله‌ آن فرد تعهد می‌کند مبلغی مشخص را عندالمطالبه یا در زمانی معیّن به شخصی دیگر بپردازد، سفته می‌گویند. در مبادلات تجاری بازار به دلیل پرکاربرد بودن اسنادی مانند چک و سفته، عدم پرداخت مبلغ سفته در زمان معین یکی از اتفاقات پرتکرار است. بنابراین کسانی که از سفته استفاده می‌کنند، باید حتما از نحوه‌ اجرا گذاشتن سفته و وصول آن اطلاع داشته باشند.

نحوه وصول سفته؛ سریعترین راه وصول سفته چیست؟

به مطالبه‌ قانونی وجه سفته، واخواست یا اجرا گذاشتن سفته می‌گویند که به گواهی عدم پرداخت چک نیز شباهت دارد. با این کار دارنده نشان می‌‌دهد که با وصول سفته می‌خواهد از طریق قانونی وجه خود را از صادرکننده و ضامن‌های او طلب کند، زیرا به محض صدور واخواست در مراجع قانونی، ابلاغیه‌ای هم برای متعهدان ارسال می‌شود.

مسئولیت ظهرنویس یا پشت‌نویس

باید بدانید که اگر متعهدان سفته بیش از یک نفر باشند، یعنی یک یا چند نفر پشت سفته را امضا کرده باشند، در مقابل پرداخت وجه آن مسئولیت تضامنی خواهند داشت. طبق ماده ۲۸۶ قانون تجارت، دارنده برات تنها تا یک سال از تاریخ اعتراض به عدم تادیه می‌تواند به ظهرنویسان برات مراجعه کند. اگر چه به موجب رای وحدت رویه شماره ۵۹۷ مورخ ۱۲/۰۲/۱۳۷۴، «ظهرنویس» در این ماده به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که به عنوان ضامن برات را امضا کرده نیست. بنابراین با توجه به هدف اصلی از ضمانت، هیچ محدودیتی برای مراجعه به ضامن‌های برات جهت تادیه مبلغ وجود ندارد.

اگر دارنده بخواهد بر علیه صادرکننده و ضامن با هم واخواست تهیه کند، باید در برگه‌ واخواست و در قسمت خوانده، هم نام صادرکننده و هم نام ضامن را درج کند. در قسمت شرح خواسته نیز می‌تواند تقاضای محکومیت هر دو را به ثبت برساند.

نحوه‌ تنظیم سفته

بر اساس ماده‌ ۳۰۸ قانون تجارت، علاوه بر مهر و امضا در سفته، باید تاریخ نیز درج شده باشد و هم‌چنین مبلغ موردتعهد باید در آن ذکر شود. علاوه بر این در سفته قسمتی برای نام و نام خانوادگی و نشانی محل سکونت صادرکننده دارد که نوشتن آنها ضروری است.

اگر می‌خواهید این سند برای شخص خاصی قابل وصول باشد، باید حتما نام و مشخصات او را در قسمت گیرنده درج کنید. البته سفته را می‌توان در وجه حامل نیز نوشت که در این صورت کسی که آن را در دست دارد، می‌تواند وجه آن را مطالبه کند.

اجرا گذاشتن سفته تاریخ گذشته

اگر در مهلت قانونی یعنی ده روز پس از تاریخ تعهد، برای اجرا گذاشتن سفته اقدام نشود، این سند تجاری مزایای حقوقی خود را برای مطالبه در مراجع قانونی از دست خواهد داد، یعنی دیگر به عنوان یک سند عادی تلقی می‌شود.

در این شرایط برای این که شخص بتواند طلب خود را وصول کند، می‌تواند آن را همراه ارائه دادخواست به دادگاه و به عنوان مدرک طلب، به پرونده ضمیمه کند. به عبارتی بدون واخواست هم می‌توانید سفته را وصول کنید ولی فقط به عنوان یک رسید معمولی به محکمه ارائه می‌شود.

مدت اعتبار سفته تاریخ دار

همانطور که گفته شد، ظرف مدت ده روز از تاریخ سررسید سفته، باید نسبت به واخواست آن اقدام کرد تا سفته سند تجاری محسوب شود. بعد از واخواست، مدت یک سال از تاریخ واخواست فرصت دارید تا علیه صادرکننده و ظهرنویسان اقدام کنید. بعد از گذشت این یک سال، دیگر امکان اقدام علیه ظهرنویسان وجود نداشته و تنها علیه صادرکننده می‌توان اقدام به شکایت نمود.

هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته

وقتی می‌خواهید به عنوان یک سند تجاری و از طریق حقوقی برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید، طبیعتا باید مبلغی را برای انجام عملیات حقوقی به مراجع قانونی بپردازید. مقدار این مبلغ کاملا بستگی به مبلغ سفته خواهد داشت. قسمتی از این هزینه برای صدور واخواست و بخشی نیز مربوط به ارائه‌ دادخواست است.

به عنوان مثال برای مبلغ ۵۰ میلیون تومان، باید دو درصد از آن را به عنوان هزینه‌ اجرا گذاشتن سفته و سه درصد برای تنظیم دادخواست بپردازید. البته اگر استطاعت پرداخت نداشته باشید، می‌توانید تقاضای اعسار از پرداخت را در دادگاه ثبت کنید. گفتنی است اگر مبلغ سند تا ۲۰ میلیون تومان باشد، رسیدگی به آن به عهده‌ شورای حل اختلاف است و اگر بیشتر باشد، این امر در صلاحیت دادگاه است.

اجرا گذاشتن سفته بدون تاریخ

اگر در قسمت تاریخ سند زمان دقیق معیّن نشود، معمولا برای اجرا گذاشتن سفته به یکی از روش‌های زیر عمل می‌شود که هر کدام شرایط وصول خودش را خواهد داشت:

  1. ممکن است در قسمت تاریخ بنویسند: به محض رؤیت یا عندالمطالبه، که در این صورت هر زمان که دارنده آن را برای وصول نزد صادرکننده ببرد، باید وجه مندرج در آن به فرد دارنده پرداخت شود.
  2. اگر زمان پس از رؤیت تعیین شود، مثلا در قسمت تاریخ بنویسند که پانزده روز پس از رؤیت، صادرکننده مکلف است ظرف این مدت مبلغ را بپردازد.
  3. گاهی هم در قسمت تاریخ، زمانی به نسبت تاریخ صدور آن درج می‌شود که در همان موعد صادرکننده مکلّف به پرداخت وجه خواهد بود.

امّا اگر سفته بدون تاریخ و هیچ نوشته‌ای صادر شود، دارنده می‌تواند آن را هر زمان که بخواهد پس از درج تاریخ، برای صدور واخواست و مطالبه نزد مراجع قانون ببرد.

حکم جلب سفته چقدر طول میکشد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته حدود ۷۰ روز زمان طول می کشد که در صورت عدم پرداخت پس از این مدت، شاکی می تواند حکم جلب صادرکننده سفته را بگیرد.

مراحل شکایت سفته

پیش از این اشاره شد که حداکثر ده روز پس از تاریخ سررسید، باید برای اجرا گذاشتن سفته اقدام کنید. در غیر این صورت سفته به عنوان سند عادی محسوب شده و قابلیت پیگرد حقوقی نخواهد داشت.

برای اجرا گذاشتن سفته ابتدا باید به اداره‌ واخواست دادگستری مراجعه کنید و پس از صدور آن علیه صادرکننده، دادخواست حقوقی تنظیم کنید. پس از این کار، برای صادرکننده ابلاغیه و سپس احضاریه فرستاده می‌شود تا او را از طریق قانونی ملزم به پرداخت وجه کنند. البته طی مراحل دادرسی می‌توانید تقاضای توقیف اموال نیز برای گرفتن طلب خود داشته باشید.

قابلیت انتقال سفته

طبق مقرراتی که برای این سند تجاری در نظر گرفته شده است، دارنده می‌تواند آن را به فرد دیگری نیز انتقال دهد. عبارتی با عنوان «حواله کرد» روی سفته موجود است که به فرد اجازه می‌دهد آن را به شخص دیگری حواله کند.

نحوه به اجرا گذاشتن سفته ضمانت

سفته ضمانت، سفته‌ای است که فرد برای تضمین حسن انجام کار به کارفرما می‌دهد. در این نوع از سفته، به جای تاریخ سررسید، عبارت «ضمانت بابت حسن انجام کار» درج خواهد شد. برخلاف سفته‌های دیگر، این نوع از سفته باید در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین امکان اجرا از طریق ثبت برای آن وجود ندارد. کارفرما باید عدم انجام کار و یا ورود ضرر را در دادگاه اثبات کرده و پس از آن اقدام به وصول سفته کند.

آیا مبلغ سفته قسط بندی می‌شود؟

پس از تشکیل جلسه‌ دادرسی در شورای حل اختلاف یا دادگاه که بستگی به مبلغ سفته دارد، صادرکننده می‌تواند تقاضای اعسار داشته باشد. یعنی ادعا کند که قدرت پرداخت مبلغ را به صورت یک جا ندارد و برای این کار شهادت شاهدان معتبر الزامی است.

وقتی دادگاه تقاضای صادرکننده را پذیرفت، می‌توانند بسته به درآمد فرد و به صورت توافقی، مبلغی را برای پرداخت ماهیانه تعیین کنند و دارنده نیز حق دارد برای قسط بندی کردن ضامن طلب کند که این امور با توافق حاصل می‌شود.

آیا سفته زندان دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، امکان پیگیری سفته به صورت کیفری وجود ندارد. پس در قانون، مجازات حبس برای صادرکننده تعریف نشده است. امّا پس از ارائه‌ دادخواست و تشکیل جلسه دادرسی، اگر شخص نتواند مبلغ بدهی خود را پرداخت کند، ممکن است قرار بازداشت برای او صادر شود.

البته شخص می‌تواند با تقاضای اعسار از بازداشت رها شده و به صورت اقساطی بدهی خود را تسویه کند که اگر در این مورد هم به تعهد خود عمل نکند، دادگاه می‌تواند قرار بازداشت را صادر کند تا صادرکننده مبلغ را بپردازد.

سخن پایانی

اسناد تجاری از گذشته تا امروز نقش مهمی در مبادلات تجاری داشته‌اند، به همین دلیل اطلاع از مقررات و قوانین مربوط به آنها ضروری است. اکنون که از مقررات مربوط به اجرا گذاشتن سفته، مدت زمان و هزینه آن و نحوه وصول و مراحل وصول سفته مطلع شدید، باید بدانید که طی کردن مراحل حقوقی برای وصول آن نیاز به تجربه و آگاهی کامل از مواد قانونی خواهد داشت. البته در صورت مراجعه به پلتفرم حقوقی ترازو دیگر نگران این موضوع نخواهید بود.

سوالات متداول

۱. آیا سفته حکم جلب و زندان دارد؟

سفته مانند چک حکم جلب ندارد و حقوقی است، ولی در صورت محکومیت به پرداخت مبلغ سفته و نپرداخت آن، می‌توان حکم جلب گرفت.

۲. شکایت و حکم جلب سفته چقدر زمان میبرد؟

از ابتدای طرح شکایت تا مراحل پرداخت مبلغ سفته، حدود ۷۰ روز زمان طول می‌برد که جزئیات آن را به طور کامل در این بخش بیان کرده‌ایم.

۳. چگونه سفته را به اجرا بگذاریم؟

از طریق اداره واخواست دادگستری، ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ سررسید باید اقدام کرده و سپس دادخواست داد.

۴. آیا سفته شاهد میخواهد؟

خیر. امضای متعهد به تنهایی سبب ایجاد مسئولیت برای او می‌گردد.

۴.۱/۵ - (۱۴۱ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸۰ دیدگاه ثبت شده
وحید 8 شهریور 1401
پاسخ

سلام من با یک بنده خدا شراکت کردم قرار شد پول از من کار از ایشون بعداز ۶ ماه همین اصل پول بده همین سود قرارداد نوشتم وتو قرار داد نوشتیم هر روز دور کرد ۵۰۰ تومن جریمه بعد ۶ماه گفت ندارم بساز التماس کردن الان یک سال ۴ ماه شد ه نداده الان میگه نمی‌دم میگه هر کاری میخای بکن ازش دو برابر. سفته دارم قولنامه دارم میتونم ازش شکایت کنم بگیرم یا نه لطفا راهنمایی کنید لطفا

کارشناس حقوقی ترازو 9 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
پاسخ دقیق مستلزم بررسی دقیق قرارداده. پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا با بررسی قرارداد شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

مریم 8 شهریور 1401
پاسخ

سلام.پدر من بابت اقساط ماشین دوعدد سفته ۲۰ تومانی داد و پشت سفته ها بابت اقساط ماشین رو هم ذکر کرده .ولی در پرداخت اقساط تاخیر داشت و ۲۰ تومان از افساط رو پرداخت نکرده بود و اون فرد یکی از سفته هارو اجرا گذاشت و حکم جلب گرفت ولی پدرم ۲۰ تومان رو واریز کرد ب صورت دوتا ۱۰ ملیون در فاصله ۱ ماه…ایشون الان میگن ک من سند ماشین رو نمیدم و اون یکی سفته رو هم میخام اجرا بزارم ب عنوان سود .با این ک ۴۰ تومان رو کاملا پرداخت کرده ولی با تاخیر…ایا میتونه اون سفته رو اجرا بزاره؟

کارشناس حقوقی ترازو 9 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
باید قرارداد شما بررسی بشه. از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

فرشید 10 شهریور 1401
پاسخ

سلام من به یکی از دوستام پول پول دادم گفت مغازه میگیرم پول ندارم چون رفیقم بود نتونستم بگم ندارم پول بهش دادم.. الان ۴ماهه قراره بده که ندادت فرار کرده از خونه.. من سفته داشتم ازش گذاشتم اجرا. ایا میتونم پیداش کنم.. قانونی

کارشناس حقوقی ترازو 12 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
در مرحله اجرای حکم ابتدا اموال ایشون طبق استعلام توقیف میشه. اگه اموالی نداشتن میتونید حکم جلب بگیرید.

علی مهری 7 شهریور 1401
پاسخ

سلام و عرض ادب
بنده کارگر نمایندگی ایزوگام هستم
حدود ۸ماه پیش برای پیمانکار اداره برق کرج کار کردم مبلغ ۱۳۰میلیون تومان
فقط از ایشون ۱قرارداد دارم واسه ابتدای کار…و یه سفته هم دادن که الان ۵ماه از تاریخش گذشته!
خواستم بدونم سفته وقتش گذشته بازهم میشه روش شکایت کرد!؟ البته برگه قراردادمون هم موجود هست!
ممنون میشم اگه یه جوون و که بخاطر چندرقاز زندگیش داره از هم میپاشه رو راهنمایی کنید
باتشکر ??

کارشناس حقوقی ترازو 7 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
امکام مطالبه وجه با سفته و یا قرارداد وجود داره. پیشنهاد میکنم از طریق لینک زیر با وکلای ما ارتباط برقرار کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
مشاوره حقوقی آنلاین پلتفرم حقوقی ترازو

امید 6 شهریور 1401
پاسخ

سلام من صد ملیون سفته دارم هفده روز از وقتش گزشته بود شکایت کردم الان بعد از سه ماه ابلاغیه اومده که ۱۴دادگاه دارید چ حکمی داره؟

کارشناس حقوقی ترازو 6 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
پرداخت اصل مبلغ و پرداخت خسارت تاخیر تادیه وجه در صورت واخواست سفته. همچنین در صورت مظالبه خواهان و محکومیت شما هزینه های دادرسی هم بر عهده شما خواهد بود.

امیرحسین 5 شهریور 1401
پاسخ

سلام وقت بخیر برای ضمانت توی بانک برای خواهرم سفته امضا کردم الان خواهرم اقساطش رو نمیده بخاطر مشکلات خانوادگی.میخواستم ببینم الان سفته رو اجرا بذارن برای بنده مشکلی پیش میاد.سه نفر پشت سفته رو امضاکردیم خودم خواهرم و ضامن دیگری

کارشناس حقوقی ترازو 6 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
قطعا برای شما تبعاتی خواهد داشت و بانک میتونه به شما مراجعه کنه.

صباح 1 شهریور 1401
پاسخ

سلام من مبلغ۳۵میلیون سفته از کسی طلب دارم دوماه ازپرداختش گذشت و زنگ میزد ندارمو وسیله فروختم برات میفرستم ک طی دوماه معلوم شد نمیخوادبده منم شکایت کردم افتادشورا سفته ها کاملا با تمام ضمائم وشواهدم دارم گفتم ببینم آیا به حقم میرسم یانه

کارشناس حقوقی ترازو 6 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اگه مستندات کامل باشه به احتمال زیاد پیروز دعوا خواهید بود.

بهزاد 31 مرداد 1401
پاسخ

سلام بنده سفته بابت قرارداد کار به کارفرما دادم که در قراداد نیز ذکر شده است اما متاسفانه قرارداد نزد کارفرما می باشد و در سفته ها نیز چیزی ننوشتم
کارفرما الان منکر سفته می شودآیا امکان دریافت سفته هست؟

کارشناس حقوقی ترازو 6 شهریور 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
یه اظهارنامه بفرستید برای کارفرما و قید کنید سفته ها بابت حسن انجام کار بوده هر چند ممکنه مفید واقع نشه.

مسعود 24 مرداد 1401
پاسخ

سلام.بنده در یک موسسه مشغول کار شدم.بدون قرار داد و فقط پشت سفته را تعهد کاری نوشتم و امضا کردم.بعد از یه مدت از کار ناراضی هستم و قصد خروج دارم.ایا کارفرما اگر بخواهد طلب خسارت کند،میتواند بیشتر از مبلغ سفته طلب خسارت کند؟

کارشناس حقوقی ترازو 24 مرداد 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
ایشون به خودی خود نمیتونن سفته رو به اجرا بگذارن. اگه از اعمال شما به ایشون خسارتی وارد شده باشه و میزان خسارت با حکم دادگاه تعیین بشه میتونه از شما مطالبه خسارت کنه.

روح الله 15 مرداد 1401
پاسخ

سلام خوبید؟
یه دوستی از من خواهش کردن واسه کار جدید که در شرکت دارویی پیدا کردن سفته بدم، به نظر شما بهترین روش سفته دادن رو بی زحمت کامل بفرمایید؟

کارشناس حقوقی ترازو 16 مرداد 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
اولین پیشنهاد ندادن سفته هست چون ممکنه بعدا با چالش هایی مواجه بشید. اگه تصمیم دارید سفته در اختیار دوستتون بذارید حتما تضمینات کافی اخذ کنید.

aref 9 تیر 1401
پاسخ

سلام بنده با کارفرما به دلیل اختلاف سر حقوق ماهیانه به اختلاف خوردیم و از کارم اومدم بیرون و سفته ای که برای ضمانت داده بودم رو به یکی دیگه داده به عنوان اینکه از من طلب داره و شکایت کرده و خودشو کشیده کنار این روهم باید گفت سفته من سفید بوده قید نشده برای ضمانت کاری بوده آیا یک نفر شاهد برای اینکه شهادت بده این سفته برای ضمانت کاری بوده نه بدهی کفایت میکنه؟

کارشناس حقوقی ترازو 11 تیر 1401
پاسخ

سلام و وقت بخیر
خیر. دوشاهد باید شهادت بدن.