گواهی بکارت چیست؟

گواهی بکارت چیست؟

29 بهمن 1400
  /  
منتشر شده در مقالات
،
خانواده
،

یکی از دغدغه‌های جوانان و خانواده‌ها در زمان ازدواج، گواهی بکارت است. گواهی بکارت یا گواهی باکرگی یک گواهی پزشکی است که در آن پزشک متخصص با استفاده از شیوه‌های علمی و پزشکی و معاینات، گواهی ‌می‌کند که مراجعه‌کننده دارای پرده بکارت بوده است یا خیر. غالبا نوع پرده بکارت و در صورت آسیب دیدن بکارت، میزان آن نیز در گواهی مذکور ذکر می‌گردد.

اقسام گواهی بکارت

امروزه ما با دو نوع گواهی تست بکارت مواجهیم. نوع نخست آن یک گواهی است که به درخواست زن و پیش از ازدواج صادر می‌شود و هدف از آن جلوگیری از مشکلات احتمالی در برخورد با همسر است. اما نوع دوم یک گواهی است که توسط پزشکی قانونی و به درخواست مقام قضایی صادر می‌شود. هدف از انجام این تست مواردی مانند تجاوزهای جنسی و یا هنگام طلاق است تا دادگاه بتواند حکم صحیحی در مورد شخص صادر کند. در ادامه توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه می‌کنیم.

شرایط صدور گواهی بکارت

 صدور گواهی بکارت باید شرایطی داشته باشد:

  • شرط اول این است که رضایت فرد مورد معاینه باید گرفته شود. حتی اگر مراجع قضایی تقاضای معاینه بکارت کنند، رضایت فرد الویت انجام این کار است. در صورت عدم رضایت فرد، پزشک گواهی می‌کند که انجام معاینات تخصصی به دلیل عدم رضایت و همکاری فرد ممکن نبوده است.
  • شرط دوم این است که برای صدور گواهی بکارت حتما احراز هویت باید انجام بگیرد و عکس فرد بر‌ روی گواهی الصاق‌ شده و مهر زده شود.
  • شرط سوم این است که گواهی بکارت حتما باید به تقاضای فرد یا به دستور مقام قضایی صادر شود. پس صرف تقاضای همسر یا اقوام همسر مجوزی برای انجام معاینات به پزشک نخواهد داد.

گواهی بکارت حتما باید دارای تاریخ دقیق و روز و ساعت انجام معاینه باشد و همچنین در دو نسخه تنظیم گردد. هر دو نسخه باید به مهر و امضای پزشک برسد. یکی از نسخه‌ها نزد پزشک می‌ماند و دیگری صرفا به شخص متقاضی تحویل داده می‌شود. باید دانست که گواهی بکارت صرفا در مورد دخول واژینال بوده و معاینه مقعدی و کلورکتال صرفا توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد.

گواهی بکارت را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای تهیه گواهی بکارت باید به پزشک متخصص (معمولا پزشک متخصص زنان و زایمان) رجوع کرد. البته این گواهی در مواردی که دادگاه به آن نیاز داشته باشد، توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود. معمولا مرسوم است که دوشیزگان قبل از انجام ازدواج همراه مادر خود به پزشکان زنان مراجعه کرده و تقاضای صدور گواهی بکارت را دارند. همچنین اغلب متخصصین زنان از پذیرش دختران مجرد امتناع کرده و صرفا آنها را با همراه ویزیت می‌کنند.

آیا گواهی بکارت برای ازدواج لازم است؟

در هیچ کجای قوانین ایران الزامی برای تهیه گواهی بکارت برای انجام امر ازدواج دیده نمی‌شود. پس هیچ کس نمی‌تواند دختر را مجبور به این امر کند. البته در جوامع مختلف با توجه به عرف آن اجتماع، بسیاری از افراد ممکن است این گواهی را بگیرند تا از سخنان و تهمت‌های احتمالی خانواده همسر در امان بمانند. اگر دختر برای انجام این عمل مورد تهدید یا ضرب و شتم اطرافیان قرار گیرد، می‌تواند به مراجع قضایی شکایت کند.

عواقب نداشتن گواهی بکارت

باکره بودن دختر در فرهنگ و عرف ما نوعی کمال برای او به حساب می‌آید. با توجه به این که پرده بکارت اقسامی دارد که در برخی از آنها شاهد خونریزی هنگام آمیزش جنسی نخواهیم بود، افراد برای دفع هر گونه شبهه‌ای قبل از ازدواج، گواهی بکارت را از پزشک متخصص دریافت می‌کنند تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. البته این امر کاملا شخصی و غیرالزامی است و به طرفین ازدواج بستگی دارد.

نکته دیگری که ممکن است رخ دهد فسخ نکاح توسط مرد به دلیل باکره نبودن زن است. برای توضیح باید بگوییم گاهی در عقد شروطی به صراحت ذکر می‌شوند اما گاهی اموری به طور متعارف مورد توافق طرفین خواهد بود. مثلا متعارف است که پسر قبلا ازدواج نکرده باشد و دختر نیز باکره باشد. به همین دلیل اگر پس از وقوع ازدواج مشخص شود که زن باکره نبودن خود را مخفی کرده است،‌ مرتکب فریب و تدلیس مرد گشته و به همین دلیل مرد حق فسخ ازدواج را خواهد داشت. در این موارد که مرد مدعی باکره نبودن زن شده و قصد فسخ ازدواج را دارد،‌ وجود گواهی بکارت کار را برای زن راحت کرده و ادعای مرد به‌ راحتی رد می‌شود.

آثار گواهی بکارت در قانون ایران

گفتیم که گواهی بکارت گاهی اوقات به درخواست مقام قضایی توسط پزشکی قانونی صادر خواهد شد. این گواهی دارای آثاری است که در اینجا به اختصار آنها را برای شما توضیح خواهیم داد.

  1. اثبات وقوع تجاوز جنسی: پس از وقوع تجاوز جنسی بهترین کار مراجعه سریع به پزشکی قانونی است تا آثار وقوع جرم به شکلی رسمی ثبت و مدارک علیه تجاوزکننده جمع آوری گردد. این کار بهتر است ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت از وقوع جرم انجام گرفته و آثار آن محو نگردد. این گواهی در مورد از بین رفتن بکارت علاوه بر این که می‌تواند به محکومیت کیفری متجاوز کمک کند،‌ این امکان را فراهم می‌کند تا فرد دیه برداشته شدن بکارت خود را نیز از متجاوز بگیرد. همچنین با این کار به راحتی و به شکلی قانونی می‌تواند برای ترمیم پرده بکارت خود اقدام کند.
  2. حذف نام همسر از شناسنامه:‌ اگر زنی قبل از وقوع نزدیکی از همسر خود جدا شود، می‌تواند با ارائه مدارک مبنی بر باکره بودن خود و سایر مدارک موردنیاز، از ثبت احوال بخواهد تا با صدور شناسنامه المثنی ‌نام همسر سابق را از شناسنامه‌اش پاک کند. معمولا در هنگام وقوع طلاق، دادگاه برای روشن شدن ابعاد حقوقی ماجرا، زن را به پزشکی قانونی معرفی می‌کند تا تست بکارت در مورد او انجام شود. همین گواهی را بعدا می‌توان به اداره ثبت احوال ارائه کرده و نام همسر را از شناسنامه حذف کرد.
  3. نصف یا تمام بودن میزان مهریه زن:‌ یکی از مواردی که با گواهی بکارت زن مشخص می‌گردد،‌ میزان مهریه تعلق گرفته به اوست. اگر مشخص گردد زن و شوهر رابطه جنسی برقرار کرده‌اند و زن دیگر باکره نیست، ‌او مالک تمام مهریه خواهد شد و اگر مشخص شود که رابطه جنسی برقرار نشده است،‌ زن تنها نصف مهریه را می تواند بگیرد. بنابراین یکی دیگر از آثار گواهی بکارت در حقوق ایران، تعیین تمام یا نصف بودن مهریه زن خواهد بود.
  4. اذن پدر برای ازدواج:‌ می‌دانیم که دختر برای ازدواج نیاز به اذن و اجازه پدر خود دارد. البته مانند هر حکمی این حکم نیز استثنائاتی دارد. یکی از موارد استثنا جایی است که دختر بکارت خود را از دست داده باشد. البته با توجه به رای وحدت رویه‌ای که وجود دارد، نیاز نیست که از بین رفتن بکارت از راه مشروع بوده باشد. همچنین در مورد از بین رفتن بکارت در اثر حوادث مانند حوادث ورزشی نیز برخی معتقدند دختر کماکان باکره بوده و نیاز به اذن پدر خواهد داشت، اما برخی معتقدند که در این حالت دیگر دختر نیازی به اذن پدر ندارد. در هر حال این گواهی تست بکارت است که در این گونه موارد روشن خواهد کرد که فرد نیازمند اذن پدر هست یا خیر.

عواقب قانونی ترمیم بکارت

ترمیم بکارت علی‌رغم محدودیت‌های موجود در کشور، توسط برخی پزشکان انجام می‌شود و البته این امر توسط متخصص کاملا قابل تشخیص خواهد بود. اگر انجام این عمل به قصد فریب همسر باشد، علاوه بر این که بر اساس قانون مدنی به مرد امکان فسخ ازدواج را بر اساس تدلیس می‌دهد، طبق قانون مجازات اسلامی می‌تواند به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال منجر گردد.

البته باید توجه داشت که برای جرم تلقی شدن این عمل، حتما باید نیت مجرمانه زن احراز شود. مثلا در جایی که بر اساس حادثه دختر دچار آسیب در پرده بکارت شده و سپس آن را ترمیم کرده،‌ دختر کماکان باکره است و این کار سبب تحقق جرم تدلیس یا فریب در ازدواج نخواهد شد.

سخن پایانی

گواهی بکارت گاهی به درخواست فرد پیش از ازدواج صادر می‌شود که البته این امر به فرهنگ و اعتقادات جامعه وابسته بوده و برخی صرفا برای جلوگیری از شبهه‌های آتی آن را انجام می‌دهند. البته مفهوم باکرگی در فقه و حقوق با مفهوم باکرگی در عرف متفاوت است. به عنوان مثال کسی که مورد تجاوز واقع شده از دید حقوقی دیگر باکره نیست ولی عرف کماکان او را باکره می‌داند. همچنین باید دانست که گواهی بکارت پیش از ازدواج لزوما به معنای سلامت جنسی فرد نبوده و صرفا  عدم رابطه جنسی از طریق واژن را اثبات می‌کند در حالیکه ممکن است زن رابطه جنسی مقعدی،‌ دهانی و یا نوازش جنسی را تجربه کرده باشد.  

سوالات متداول

۱. آیا گواهی بکارت برای ازدواج ضروری است؟

خیر.

۲. گواهی بکارت را از کجا بگیریم؟

پزشک متخصص یا پزشکی قانونی.

۴.۳/۵ - (۲۰ امتیاز)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۶ دیدگاه ثبت شده
... 17 اردیبهشت 1403
پاسخ

گواهی بکارت توهین به شخصیت و مقام زنه. دختر هم مانند پسر نیاز به رابطه جنسی داره چرا از پسرا قبل ازدواج گواهی بکارت نمیگیرن پس چرا پسرا برای ازدواج نیاز به اجازه پدر ندارن ممکنه پسر قبل ازدواج رابطه جنسی داشته باشه ولی خودش دختر باکره بخواد!!
و اینکه مطالعات علمی هم نشون داده بکارت اصلا وجود علمی نداره و خونی که هنگام رابطه میریزه مال دیواره واژن هست نه پرده بکارت
این گواهی تو همه جای دنیا به جز برخی کشورها ممنوعه ولی تو ایران که مردسالار و زن ستیز هست که دختر رو مجبور میکنن ولی پسرا قبل ازدواج حتی بعد ازدواج هر نوع هرزگی که دلشون خواسته انجام دادن!!
ضمنا اختیار بدن هرکس دست خودشه نه پدر و شوهر و برادر و هر فرد دیگه‌ای

دکتر شمس 17 فروردین 1403
پاسخ

علاوه بر گواهی بکارت گواهی سلامت پزشکی و عقلیم الزامیه باید بدونیم با کی قراره تو یه سقف باشیم جنسیت هم مهم نیست چه زن چه مرد باید هم گواهی بکارت هم سلامت عقلی و درمانی داشته باشن

زهرا 11 فروردین 1403
پاسخ

اگه نفر دومی موجب آسیب دیدگی هایمن نباشه وخود شخص به تنهایی باعثش شده باشه هیچ راهی نیست که رابطه نداشتن اون فرد رو اثبات کنه؟
میشه لطفا جواب بدید
خیلی نگرانم و باید چیکار کنم؟

مصطفی عبداللهی 14 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر
به پزشک مراجعه کنید یا درصورت عدم تشخیص پزشکی قانونی با درخواست دادگاه بررسی می کند.

دکتر شمس 17 فروردین 1403
پاسخ

وقتی میری پیشه ماما یا پزشک قانونی خودشون ذکر میکنن پارگی پرده بخاطر دخول چی بوده و مدل پرده رو

Mr.saeid 20 اسفند 1402
پاسخ

درود
از قدیما گفتند بعضی ها قناری رنگ میکنند می فروشند.
طرف بایست اولا طرف مقابل خودش را بشناسد و ثانیا اگر لازم است، برای اطمینان شرط لازم است اما کافی نیست.
ثالثا طرفین می بایست قبل از هر عملی در بدو ازدواج و قبل از هر گونه عمل جنسی ،معاینه موارد مورد نظر با رضایت طرف مقابل تست بگیرد تا در آینده برای دو طرف مشکلات بعدی بوقوع نپیوندد.
بدرود در پناه حضرت حق.

ناشناس 11 اسفند 1402
پاسخ

سلام ی سوال دارم
اینو میدونم ک آزمایش بکارت اجباری نیس ولی اگ بخوام ازدواج کنم دادگاه یا مقام قضائیه از من آزمایش بکارت میخواد ؟

مصطفی عبداللهی 7 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر خیر

دکتر شمس 17 فروردین 1403
پاسخ

فکر کنم خانم هستین اوقت شماهم مهریه رو یه جلد کتاب قران و یه شاخه گل رز قرار بدین مهریه هم الزامیه ایا؟ دقت کنید قانون گذار محترم هم فرق گذاشته دوشیزه و خانم که مهرشون متفاوته!

علی ابوعلی 10 آذر 1402
پاسخ

عالی

هدیه 2 آذر 1402
پاسخ

ما برای گواهی بکارت پیش دکتر ماما میریم
والا برا چی آدم پول ویزیت بیشتر بده به دکتر زنان؟!

روژان 2 آذر 1402
پاسخ

ایا بدون دخول پرده اسیب میبیند و اگر اسیب ببیند داخل گواهی درج میشود؟
یعنی رابطه مثل خود ارضایی باشد و فقط مالش با الت باشد؟

مصطفی عبداللهی 14 فروردین 1403
پاسخ

سلام وقت بخیر
به پزشک مراجعه کنید.

دکتر شمس 17 فروردین 1403
پاسخ

فقط با دخوله هر نوع اسیبی باشه ماما یا پزشک قانونی تو گواهی ذکر میکنه عقب و جلو رو حتی مردا هم قابل اخذه گواهی پرده